Mašīntulkošana Latvijā ir augstā līmenī

Mašīntulkošana Latvijā ir augstā līmenī

Aizvadītājā nedēļas nogalē Beļģijas galvaspilsētā Briselē norisinājās trešā pasaules mašīntulkošanas konference WMT2018. Tās ietvaros arī norisinājās starptautiskas mašīntulkošanas sacensības, kurās dalībnieku vidū bija vērojams Latvijas uzņēmums Tilde, kā arī tādi pasaulē pazīstami tehnoloģiju milži kā Google, Microsoft, Yandex un citi. Zīmīgi, ka šajās sacensībās, kurās uzņēmumi arī sacentās par labāko igauņu-angļu valodas mašīntulka tulkojumu, uzvarēja tieši Tilde, atstājot aiz sevis jau minētos tehnoloģiju līderus.

Tildes risinājumu par labāko atzina valodas speciālisti, salīdzinot to ar pārējo sacensību dalībnieku izstrādāto mašīntulku veikumu. Tāpat mašīntulku darbs tika salīdzināts ar profesionālu tulkotāju veikumu, izmantojot automātiskās salīdzināšanas metodi.

Rezultāti parādīja, ka visprecīzākais tulkojums izdevies Tildes mašīntulkam – teju 65% atbilstība cilvēka tulkojumam.

Jāsaka, ka Google veikums sacensībās krietni atpalika no Tildes –  vien 52% atbilstība cilvēka iztulkotajam. Kaut arī iegūtā atbilstība procentos var šķist visai zema, mašīntulkotājiem tas ir ļoti augsts rādītājs. Jāņem vērā arī tas, ka profesionāla cilvēka tulkojums ne vienmēr ir 100% precīzs.

Risinājums, kas nodrošināja Tildei tik augsto novērtējumu, ir uzņēmuma jaunākais izstrādātais mašīntulkošanas risinājums, kura izveidē izmantots arī mākslīgais intelekts. Mašīntulku izstrādājusi Tildes datorlingvistikas pētniecības grupa sadarbībā ar vairākām Eiropas universitātēm, tostarp Latvijas Universitāti.

Tildes valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs, runājot par dalību WMT2018, norāda, ka panākums šāda mēroga sacensībās pierāda to, ka Tilde izvēlējusies pareizo attīstības ceļu, koncentrējoties uz tehnoloģijas attīstību skaitliski mazākām valodām.

Jāpiebilst, ka panākums šī gada konferencē WMT2018 Tildei nav vienīgais šādā veida pasākumā. Arī pērnā gada konferencē WMT2017 Tilde izcēlās ar savu risinājumu mašīntulkošanā, uzvarot ar labāko angļu – latviešu valodas tulkojumu.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!