Nav skaidrs, kā mākslīgais intelekts ietekmēs 70% strādājošo turpmāko likteni

Nav skaidrs, kā mākslīgais intelekts ietekmēs 70% strādājošo turpmāko likteni

Kompānija Pearson sagatavojusi plašu pētījumu par mākslīgā intelekta (AI) izraisītās automatizācijas gaidāmo ietekmi uz darba tirgu, vēsta izdevums Basic Income.

Pētījuma autori apgalvo, ka centušies atzīmēt ne tikai AI parādīšanās negatīvos, bet arī pozitīvos aspektus darba tirgū. Tā tiek apgalvots, ka 10% speciālistu tuvākajos gados gaida karjeras izaugsme. Runa ir par tādu profesiju pārstāvjiem, kuru darbs nav saistīts ar rutīnām operācijām, un kuru nav iespējams automatizēt.

Ar laiku profesijas, kas saistītas ar lēmumu pieņemšanu, novērtēšanu, netriviālu uzdevumu risināšanu, utt., tiks novērtētas augstāk, nekā tas ir šobrīd, un jūtami pieaugs šādu jomu profesionāļu atalgojums. Nākotnē tāpat būs nepieciešami fitnesa treneri, bērnudārzu audzinātāji, skolotāji, menedžeri un pakalpojumu sfēras darbinieki. Šīs profesijas saglabās savu vērtību, pastāvot arī ļoti attīstītam AI, norādīts pētījumā.

Tāpat pētnieki paredz, ka profesijām, kurās šobrīd strādā 20% cilvēku, AI dēļ draud pagrimums. Šajā kategorijā ietilpst profesijas, kuras var tikt automatizētas ar dažādu algoritmu un robotu palīdzību.

Kas attiecas uz atlikušajiem 70%, tad pētnieki atzīst, ka to nākotne ir neskaidra. Pārējās jomas slikti pakļaujas analīzei un pagaidām nav skaids, kādu ietekmi uz tām atstās automatizācija.

Vienlaikus pētnieki ir pārliecināti, ka aizvien pieprasītākas kļūs tā dēvētās „21. gadsimta iemaņas”. Vecās profesijas, visticamāk, transformēsies tādā ziņā, ka AI dēļ nevis tiks likvidētas kādas profesijas, bet gan to pārstāvjiem nāksies apgūt jaunas iemaņas un prast sadarboties ar jaunajām tehnoloģijām. Tas savukārt palielinās zināšanu un spējas pielietot šīs zināšanas praksē nozīmi.

Jāpiebilst, ka automatizētas tiek ne tikai darba vietas rūpnīcās un fabrikās, bet arī darba vietas daudzās citās nozarēs. Piemēram, Japānas lielākā finanšu grupa Mitsubishi UFJ Financial Group nesen informēja par nodoma automatizēt 9500 grupas darba vietu. Savukārt Indijā veikts pētījums liecina, ka līdz 2020. gadam automatizācijas dēļ darbu var zaudēt 70% šīs valsts programmētāju. Tajā pašā laikā netrūkst aizstāvju viedoklim, ka bažas par darba zaudēšanu ir pārspīlētas, jo vietā parādīsies liels skaits jaunu profesiju un attiecīgi arī darba vietu.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!