Pētījums: Cilvēce nav gatava darba automatizācijas gaidāmajām sekām

Pētījums: Cilvēce nav gatava darba automatizācijas gaidāmajām sekām

ASV bāzētā Globālās attīstības centra (CGD) sociologi Lukass Šloglijs un Endijs Samners veikuši plašu pētījumu, kura ietvaros secināts, ka ka cilvēce nav gatava darba automatizācijas radītajām sekām, vēsta izdevums The Verge.

Lai arī pētījums attiecas galvenokārt uz attīstības valstu tirgiem, daudzus no tā secinājumiem iespējams attiecināt arī uz rietumvalstīm. Tā pētījumā secinājumos norādīts, ka pat vispārēja darba automatizācija neiznīcinās vairākumu darba vietu, taču novedīs pie algu līmeņa stagnācijas, kā arī spēcīgas darba polarizācijas.

Secināts, ka roboti aizņes galvenokārt segmentu, kurā šobrīd tiek maksātas vidēja līmeņa darba algas, vienlaikus saglabājot vai pat palielinot zemu apmaksātu darba vietu skaitu, kurās strādājošie bez tam nevarēs rēķināties ar dažādām sociālajām garantijām, apmaksātiem atvaļinājumiem, utt.. Augsti kvalificētus speciālistums, kuri jau šobrīd saņem labu atalgojumu, robotizācija tikpat kā neskars, un nav gaidāmas arī izmaiņas viņu atlagojuma līmenī.

Papildus norādīts, ka automatizācija ievērojami samazinās sociālās garantijas un varas iestāžu iedzīvotājiem sniegto atbalstu.

Tiek piedāvāti arī vairāki iespējamie risinājumi šādai situācijai, tostarp robotu ražoto preču aplikšana ar īpašiem nodokļiem, atsevišķs „robotu nodoklis” vai pat automatizācijas ierobežošana ar likumdošanas starpniecību. Tiesa, vienlaikus piebilsts, ka atvērtās ekonomikās šie principi var nedarboties, jo patērētāji var meklēt tādas pat preces blakus valstīs, kur nebūs nekādu ierobežojumu.

Tāpat norādīts, ka pārvarēt automatizācijas un robotizācijas sekas ir iespējams arī paaugstinot strādājošo kvalifikāciju, it īpaši jomās, kur darba vietas apdraud roboti, kā arī izmaksājot īpašus pabalstus tiem, kas zaudējuši darbu robotu dēļ.

Vienlaikus uzsvērts, ka iespēja, ka pēc vispārējas robotizācijas varētu parādīties arī beznosacījumu ienākums ikvienam iedzīvotājam ir maz ticama – visbiežāk vienkārši nebūs pietiekami daudz labi apmaksātu darba vietu nepieciešamo līdzekļu iekasēšanai.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!