Tildes mašīntulks tiek veiksmīgi izmantots Eiropas Savienībā

Tildes mašīntulks tiek veiksmīgi izmantots Eiropas Savienībā

Valodu tehnoloģiju uzņēmums “Tilde” ir viena no kompānijām, kas veiksmīgi nes Latvijas vārdu pasaulē. Šajā ziņā ne tika nes, bet Tildes izstrādātie mašīntulkošanas rīki tiek arī ražīgi izmantoti. Piemēram, nupat tapis zināms, ka ar Tildes radīto Somijas prezidentūras mašīntulku tikuši veikti jau vairāk kā pusmiljons tulkojumu jeb 12 miljoni iztulkotu vārdu.

Somija ir sestā Eiropas Savienības (ES) prezidentūras valsts, kas apjomīgajos tulkošanas darbos izvēlas Tildes sniegto risinājumu, tulkošanā izmantojot mākslīgo intelektu un neironu tīklu tehnoloģiju. Zināms, ka Somija līdz šim bijusi aktīvākā valsts Tildes mašīntulka izmantošanā, novembrī iztulkojot rekordlielu apjomu – 3,7 miljonus vārdu. Šis valodas tehnoloģiju risinājums visbiežāk izmantots oficiālo prezidentūras dokumentu un administratīvo tekstu ikdienas tulkošanas darbos. Tildes mašīntulks pielietots, veicot tulkojumus somu-angļu-somu, somu-zviedru-somu un somu-igauņu-somu valodās.

Somijas Premjerministra biroja valodas vadītāja Kaisa Kuhmone uzsver, ka Somijas valodu speciālisti augstu novērtējuši tulkošanas automatizācijas iespējas un mašīntulka lietošanas ērtumu, kā arī to, ka ir iespējams mašīntulku nemanāmi iekļaut somu tulkošanas atmiņas rīkā.

Tildes valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs norādījis, ka darbs pie Somijas prezidentūras mašīntulkošanas bijis ļoti aizraujošs un izaicinājumu pilns, ko pastiprināja fakts, ka somu valoda ir viena no morfoloģiski sarežģītākajām valodām. Par to liecina arī skaitliskie fakti –

sistēmas apmācīšanā esot izmantoti vairāk nekā 20 miljoni teikumu.

Norādīts, ka Tildes mērķis ir nodrošināt valodu dzīvotspēju un pasargāt tās arī digitālajā laikmetā. Platu soli šim mērķim uzņēmums spers nākošgad, kad Tildes radītā mašīntulka iespējas izmantos Horvātija, pildot ES prezidentūras pienākumus.

Jāpiebilst, ka Tildes mašīntulkošanas programma veidota, pamatā ņemot neironu tīkla tehnoloģiju. Ar mākslīgā intelekta mašīnmācīšanās metodi tiek analizēts teikuma konteksts, radot vienkāršu, cilvēkam saprotamu tekstu. Reāllaikā ar šo risinājumu tiek tulkoti dokumenti un mājaslapas lielākajā daļā ES oficiālo valodu.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!