Datu nesēju atlīdzības likmi nākošgad varētu piemērot arī viedtālruņiem

Datu nesēju atlīdzības likmi nākošgad varētu piemērot arī viedtālruņiem

Katrs jauns gads nāk ar saviem izaicinājumiem un pārmaiņām. Protams, ka 2021. gads nebūs izņēmums. Šoreiz jaunas vēsmas plānots ieviest autordarbu izmantošanas noteikumos. Proti, Kultūras ministrija (KM) nākusi klajā ar ierosinājumu no nākamā gada 1. marta datu nesēju atlīdzības likmi par autora darbu legālu izplatīšanu piemērot arī viedtālruņu pircējiem, savukārt esošo nodevu cietajiem diskiem plānots paaugstināt.

Jāsāk ar to, ka pašreiz spēkā esošā datu nesēju atlīdzības nodeva tika pieņemta 2012. gadā un pašreizējās tehnoloģiju attīstības dēļ vairs nav īsti aktuāla. Nodeva primāri attiecas uz ierīcēm un rīkiem, kurus var izmantot, lai radītu vienu legālu kāda autordarba kopiju personīgai lietošanai. Nodevas lielumu nosaka Ministru kabinets, un tā tiek iekļauta preces gala cenā. Līdz šim šī likme tika piemērota kompaktdiskiem, DVD matricām, kuras savu aktualitāti jau zaudējušas. Taču pēc KM veiktajiem pētījumiem - būtiski augusi datoru, cieto disku, zibatmiņu un viedtālruņu izmantošana autordarbu kopiju izveidei. 

Zināms, ka viedtālruņiem plānots piemērot 1.50 eiro lielu datu nesēju atlīdzības nodevu. Savukārt visa veida cietajiem diskiem likmi plānots palielināt līdz 2.58 eiro.

Lai arī uz kopējās cenas fona nodeva ir salīdzinoši neliela, tas uztraukumu nemazina elektronikas tirgotāju vidū.

Viņi uzskata, ka likmes piemērošana, kas paredz arī produkta gala cenas pieaugumu, saasināšot konkurenci ar ārvalstu tirgotājiem, piemēram, Amazon vai Ebay, kur patiesībā diezgan daudz jaunu ierīču var dabūt par krietni zemākām cenām. 

Būtiski iebildumi par šādu KM ieceri ir arī Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācijai. Konkrētāk tās jurists Andrejs Vanags, balstoties uz aptaujas datiem, norāda, ka vien 5% no viedtālruņu lietotājiem patiešām izgatavo šo vienu legālo autordarba kopiju. Pārējie 95% telefonu pircēji saskaņā ar jaunajām izmaiņām, visticamāk, maksās papildus par to, ko faktiski nedara. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!