Iespējams, Krievijai nosūtīti miljoniem lietotāju dati, kuri izmanto lietotnes ar Yandex API

Iespējams, Krievijai nosūtīti miljoniem lietotāju dati, kuri izmanto lietotnes ar Yandex API

Ik pa laikam atgadās situācijas, kas pierāda, ka par savu datu privātumu un drošību jābūt lietas kursā nepārtraukti. Tas attiecas arī uz savas informācijas nodošanu dažādām vietnēm un mobilajām lietotnēm. To spilgti pierāda pirms pāris dienām publicēts ziņojums, kurā apgalvots, ka Krievijas lielākā interneta kompānija Yandex, kas pazīstama arī kā Krievijas Google, valstij un, iespējams, tālāk Kremlim nosūtījusi miljoniem mobilo lietotņu izmantotāju datus. 

Norādīts, ka, lai dati šādā veidā bez atļaujas tiktu paņemti un nosūtīti, lietotājiem pat nevajadzēja izmantot tieši Yandex mobilās lietotnes. Šajā gadījumā pietika arī ar to, lai lietotājs ierīcē būtu instalējis kādas trešās puses mobilās lietotnes, piemēram, spēles, saziņas un navigācijas risinājumus, kuros integrēts Yandex izstrādātais programmētāju rīks API (Application Programming Interface) AppMetrica.

Izmantojot šo rīku, programmētāji ātrākā un finansiāli lētākā veidā iegūst analītiskos datus savai lietotnei. Savukārt Yandex pretī lūdz lietotāju datus. 

Labi zināmais laikraksts Financial Times šo notikumu ir apstiprinājis. Preses izdevēja drošības pētnieks Zaks Edvardss App Metrica uzgājis kodu, kas lietotāju datus ļauj nosūtīt uz Krieviju. Izskatās, ka mobilo lietotņu, kurās izmantots Yandex API, lietotāju datu zādzības notikušas jau arī iepriekš, un šis gadījums nav pirmais. 

Komentējot notikušo, Yandex atzinies, ka lietotāju datus tik tiešām apkopo un nosūta uz serveriem Krievijā. Taču norādījis, ka šo informāciju piegādā apkopotā veidā, līdz ar to atsevišķus lietotājus nav iespējams identificēt. Vienlaikus datu drošības un privātuma eksperti šim apgalvojumam nepiekrīt un uzsver, ka Yandex apkopotos metadatus var izmantot lietotāju identificēšanai, kas līdz ar to būtiski apdraud lietotāju drošību un privātumu. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!