Datu drošība aizvien aktuālāka arī e-komercijā

Datu drošība aizvien aktuālāka arī e-komercijā

Iepirkšanās internetā izvēršas plašumā, aizvien lielākam skaitam kā lielo tā mazo tirgotāju pievienojoties e-tirgotāju pulciņam. Taču līdz ar virtuālās tirdzniecības izvēršanos plašumā, aizvien aktuālāks jautājums klientu vidū skar drošu iepirkšanos un to, kā neiekrist krāpnieku nagos, vēloties virtuāli iegādāties kāroto preci. Tikmēr aptaujas dati rāda, ka visdrošākie par savu datu drošību jūtas tie, kas iepērkas internetā biežāk.

Mastercard un Finanšu nozares asociācija sadarbībā ar pētījumu centru SKDS septembrī veica aptauju par iepirkšanos internetā, kurā noskaidrotas tendences un iedzīvotāju paradumi, veicot pirkumus elektroniskajā vidē. Noskaidrots, ka reizi mēnesī vai biežāk pirkumus virtuāli veic vairāk nekā trešā daļa Latvijas iedzīvotāju jeb 37%. No tiem 78% norādījuši, ka jūtas zinoši par drošu e-pirkumu veikšanu. 18% aptaujas dalībnieku savas zināšanas par drošiem pirkumiem internetā uzskata kā apmierinošas. Vienlaikus 3% Latvijas iedzīvotāju atzinuši, ka viņu zināšanas par drošību, iepērkoties virtuālajā vidē, ir vājas. Būtiski, ka

zinošāki par drošiem pirkumiem ir tie, kas internetā iepērkas biežāk.

Savukārt savas zināšanas šajā jautājumā par sliktām uzskata tie, kas naudu par pirkumiem e-vidē atstāj retāk.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa norādījusi, ka lielākoties patērētāji PTAC sūdzas nevis par interneta veikaliem, kas piedāvā apmaksu veikt ar bankas karti, bet gan par tiem, kas prasa samaksu par pirkumu veikt ar pārskaitījumu internetbankā vēl pirms preces saņemšanas. PTAC direktore arī norādīja, ka lielākoties sūdzības tiekot saņemtas tieši par Latvijas internetveikaliem, nevis ārzemju e-komersantiem.

Lai iepirkšanās internetā neliktu smagi vilties un satraukums par datu drošību būtu lieks, nepieciešams ievērot dažus nosacījumus, tādējādi laikus sevi pasargājot no krāpnieku nagiem. Pēc B. Vītoliņas teiktā - ikvienam, kurš vēlas iepirkties internetā, nepieciešams rūpīgi izvērtēt, vai  tirgotāja lapa, kurā vēlas iepirkties, patiešām ir uzņēmuma īstais interneta veikals. Tāpat jāraugās, vai konkrētajā interneta veikala lapā tiek izmantota 3D Secure aizsardzība, kas liecina, ka tirgotājs augstu vērtē maksājumu drošību.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!