Latvija piedzīvo pakalpojumu atteices uzbrukumu vilni

Latvija piedzīvo pakalpojumu atteices uzbrukumu vilni

Augustā turpināja kāpt kiberuzbrukumu skaits Latvijai, tajā skaitā arī pakalpojumu atteices uzbrukumi (DDoS). Īpaša uzbrucēju aktivitāte tika novērota laikā, kad Uzvaras parkā Rīgā tika veikti padomju pieminekļa nojaukšanas darbi. Augustā BiSMART partneris Tet konstatējis vairāk nekā 120 DDoS-uzbrukumu finanšu iestādēm, transporta un sakaru iestādēm, kā arī valsts sektoram. Šis ir tikpat liels uzbrukumu skaits kā maijā, kad, it īpaši ap 9. maiju, tas bija pieaudzis četras reizes, salīdzinot ar gada sākumu.

Tet IT drošības pārvaldnieks Uldis Lībietis stāsta, ka augustā Krievijas huligānu “NoName” apakšgrupējumi, piemēram, “PeopleDDoS” un “Noname057” savos Telegram lietotnes kontos bija izvietojuši aicinājumus veikt uzbrukumus Latvijas valsts iestādēm, banku sektora, telekomunikāciju un enerģētikas uzņēmumiem. Aicinājumos tika norādīti konkrēti serveri, izmantojamās metodes un rīki. Paaugstināta aktivitāte tika novērota tieši no 25. līdz 28. augustam, kad Rīgā notika Uzvaras parka pieminekļa demontāžas darbi. U. Lībietis turpina, ka,

neskatoties uz huligānu pūlēm, viņiem nav izdevies būtiski traucēt iestāžu, uzņēmumu darbu un ikdienišķo pakalpojumu saņemšanu mūsu valsts iedzīvotājiem.

Līdzīga situācija tika novērota arī Igaunijā, kad pēc padomju pieminekļu nojaukšanas Narvā un tās apkaimē valsts piedzīvoja lielākos DDoS-uzbrukumus kopš 2007. gada.

Vienlaicīgi Tet brīdina arī par pikšķerēšanas gadījumiem, kas izplatās visā Latvijā. Augustā populārākie pikšķerēšanas mēģinājumi tika sūtīti Latvijas Pasts vārdā, aicinot cilvēkus atvērt pievienoto saiti un ievadīt personīgos datus. Tet pārstāvis atgādina, ka, saņemot jebkuru e-pastu, vispirms ir jāpievērš uzmanība sūtītājam un saturam. Nekādā gadījumā nedrīkst vērt vaļā aizdomīgas saites, it īpaši, ja tajās tiek prasīts ievadīt bankas un citus personīgos datus. Vērts atcerēties arī par sarežģītu paroļu izveidi un to regulāru nomaiņu ierīcēs, lietotnēs un lietotāju kontos.

Aktualizējot digitālās drošības tēmu un piesaistot sabiedrības, valsts un uzņēmumu uzmanību tai, 26. oktobrī Tet rīkos jau otro kiberdrošības forumu “CyberShield”, kas šogad norisināsies gan klātienē, gan tiešsaistē. Pasākums pulcēs labākos Latvijas un starptautiskos kiberdrošības ekspertus un ražotājus, tajā būs iespējams arī notestēt gan tehnoloģijas, gan iekārtas. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!