Latvijā reģistrēto kiberuzbrukumu skaits turpina augt

Latvijā reģistrēto kiberuzbrukumu skaits turpina augt

No 2023. gada 1. janvāra līdz 1. jūnijam BiSMART partneris Tet ir konstatējis 1087 pakalpojumu atteices (DDoS) uzbrukumu, kas ir par 17% vairāk nekā pagājušajā gadā. Tāpat uzņēmums nobloķējis vairāk nekā 91 tūkstoti e-pastu, kas saturēja vīrusus vai saites uz vīrusu saturošām vietnēm. Savukārt 47% no visiem saņemtajiem e-pastiem tika klasificēti kā mēstules. 

Tet IT drošības pārvaldnieks Uldis Lībietis skaidro, ka

arvien vairāk uzbrukumu ir multivektoru jeb uzbrucējs cenšas piekļūt sensitīviem datiem, izmantojot vairākus ieejas punktus, tādus kā e-pasti, datu bāzes un tīmekļa pārlūkprogrammas.

DDoS-uzbrukumu metodēs novērotas izmaiņas – uzbrucēji vērsās pret aplikāciju, lietojumu, servisu, sameklējot tajā vājāko posmu, piemēram, atrodot vietu mājas lapā, kuras apstrādei serverim nepieciešams ilgāks laiks un vairāk resursu. Šādi uzbrukumi parasti nerada lielu interneta datu apjoma plūsmu, bet gan rada pārslodzi serveriem vai citām IT infrastruktūras daļām. Uzbrucēju mērķis ir sasniegts – serveri ir pārslogoti un vairs nespēj apkalpot klientus. 

Uzbrukuma raksturs, līdzīgi kā 2022. gada beigās, ir mainīgs – kiberuzbrukumi fiksēti viļņveidīgi, lielāko skaitu sasniedzot martā, bet lielā apjoma uzbrukumi pārsvarā novēroti februārī un maijā. Lielākā daļa uzbrukumu ilgst mazāk nekā 1 stundu, bet ir arī tādi, kas turpinās 24 stundas un ilgāk. Novērots, ka uzbrucēji biežāk sāk lietot tā saucamos “direct-path” uzbrukumus, kas kā avotu izmanto abonētas hostinga un VPN platformas, lai varētu ģenerēt sarežģītākus un grūtāk apturamus uzbrukumus no Eiropas, tajā skaitā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas IP adresēm. 

Tet pārstāvis atgādina, ka

gan biznesa, gan arī privātajā sektorā joprojām aktuāla problēma ir paroļu drošība, par ko bieži lietotāji aizmirst.

Lietotājiem, kuri izmanto vienkāršas un identiskas paroles visiem saviem personīgajiem kontiem, tas ir tikai laika jautājums, kad tās tiks uzlauztas un kādiem sensitīviem datiem uzbrucējs varēs piekļūt. Visur, kur vien iespējams, Tet iesaka ieviest daudzfaktoru autentifikāciju, kā arī regulāri atjaunot un veidot garas paroles. Tikpat būtiski ir kritiski izvērtēt jebkuru saņemtu ziņu no nezināma sūtītāja, nevērt vaļā saites un failus, kas pievienoti ziņai no šāda sūtītāja. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!