LMT “Interneta sargs” gada laikā novērsis 16 miljonus apdraudējumu

LMT “Interneta sargs” gada laikā novērsis 16 miljonus apdraudējumu

BiSMART partnera Latvijas Mobilais Telefons (LMT) radītais drošības risinājums “Interneta sargs” gada laikā kopš tā ieviešanas ir kļuvis par svarīgu elementu vispārējā Latvijas kibertelpas drošības infrastruktūrā. To pierāda fakts, ka ar tā palīdzību iespējams novērst vairāk nekā divus miljonus kiberapdraudējumu mēnesī un identificēt un neitralizēt tūkstošiem lietotājus apdraudošu mājaslapu. 

LMT atklāj, ka kritiskais punkts kiberdrošībā bija 2022. gada vasara. Ja vēl 2022. gada jūlijā “Interneta sargs” atvairīja ap 1,3 miljoniem dažāda veida kiberuzbrukumu, tad, saasinoties sociālekonomiskajai un ģeopolitiskajai situācijai, uzbrukumu skaits turpinājis pieaugt ik mēnesi, līdz gada nogalē tas gandrīz dubultojās un gadā kopumā sasniedza 16 miljonus. Savukārt 2023. gada februārī novērsti 2,2 miljoni apdraudējumu.

Aktuālākie uzbrukumi joprojām saistās ar ļaunatūras pielietošanu, pikšķerēšanu un centieniem ģenerēt kriptovalūtu uzbrucējiem. 

Ļaunatūras pielietošanas gadījumu skaits turpina pieaugt, šī gada februārī apturot par 15%  vairāk nekā janvārī. Tā dēvētie “trojāni” ir starp populārākajiem ļaunatūras paveidiem - pēdējā laikā populārākā ir trojānu grupa “Trojan-Spy.Win32.Generic” un “Agent Tesla”. Ja šī tipa ļaunatūra nokļūst datorā vai viedierīcē, tas spēj bloķēt, iznīcināt, kopēt, sabojāt vai pat pārveidot datoru un pat serveru darbību. Tie ir grūti atpazīstami un var radīt ļoti nopietnus bojājumus, ja vien netiek uzreiz bloķēti. Tāpat šī ļaunatūra var veikt upura ierīču ekrānšāviņus un pat izsekot darbības ar taustiņiem, tā, piemēram, fiksējot personīgu informāciju, tostarp lietotājvārdus un paroles. 

Tāpat apjomīgs ir arī pikšķerēšanas gadījumu pieaugums - to skaits 2023. gada februārī sasniedza 1,7 miljonus, un LMT “Interneta sarga” lietotājiem novērsti uzbrukumi no 331 domēna. Šādu apdraudējumu nav iespējams novērst, iesaistot tikai tehnoloģijas, jo lielā mērā svarīgs ir arī cilvēciskais faktors. Pikšķerēšanas uzbrukumā tiek nosūtīts e-pasts, īsziņa vai ziņojums kādā lietotnē, kas iekļauj viltus saites uz dažādām balvām, izpārdošanām vai citiem kārdinošiem piedāvājumiem. Taču, uzklikšķinot uz saites, lietotājs nonāk mājaslapā, kas satur dažādas krāpnieciskas shēmas datu izvilināšanai.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!