MVU joprojām uzskata, ka viņu dienaskārtībā kiberdrošība nav aktuāla

MVU joprojām uzskata, ka viņu dienaskārtībā kiberdrošība nav aktuāla

Vairumam Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) nav novirzīts budžets IT drošībai, nav biznesa nepārtrauktības plānu krīzes gadījumiem, kā arī pastāv pārliecība, ka kiberdrošība viņu kompānijām nav aktuāla. Šādi secinājumi iegūti no Tet un pētījumu firmas Norstat veiktās aptaujas, kurā piedalījās 900 MVU.

Aptaujā noskaidrots, ka vien 6% aptaujāto atvēlējuši kādu daļu no sava budžeta IT drošībai, kas ir ārkārtīgi maz. Mazāk nekā 10% ir izveidots IT infrastruktūras nepārtrauktības plāns. Savukārt vien piektai daļai jeb 24% MVU ir aktuāla tāda joma kā kiberdrošība. 

Apkopojot aptaujas rezultātus, Tet informē, ka par biežāk lietotajiem IT drošības risinājumiem puse respondentu (53%) atzīst ugunsmūri, nedaudz vairāk nekā ceturtā daļa aizsargā gala iekārtas (26%), piektdaļa izmanto VPN (virtuālais privātais tīkls). Savukārt rezerves kopijas datiem veido gandrīz puse no aptaujāto (47%). Tikmēr tuvākajā gada laikā puse (52%) no respondentiem neplāno ieviest papildu drošības risinājumus, 15% plāno ieviest rezerves kopijas un vēl 14% – e-pastu aizsardzību. 

Tet grupas uzņēmuma Data experts izpilddirektors Deniss Rubens, komentējot aptaujas rezultātus, uzņēmēju rīcību raksturo kā iešanu pāri ielai ar aizsietām acīm un austiņām ausīs. Viņš uzsver, ka aptaujas rezultāti parāda uzņēmēju maldīgo uzskatu, ka kiberdrošība nav aktuāla. Viņaprāt, ar tādu pieeju kiberincidenta iestāšanās ir ne tikai loģiska, bet neizbēgama. Citiem vārdiem – bumba ar laika degli.

Diemžēl, kā rāda prakse, šis uzskats mainās tikai līdz ar pirmo un "ļoti sāpīgo" incidentu – tad kiberdrošība uzreiz tiek atzīta par vienu no prioritātēm IT jomā.

D. Rubens norāda, ka arī Latvijā uzņēmumi aizvien biežāk ir spiesti maksāt izpirkuma maksas, lai atgūtu kontroli pār savām sistēmām un piekļūtu datiem. 

Viņaprāt, fakts, ka lielākajai daļai uzņēmumu nav izdalīts IT drošības budžets, bieži vien ir skaidrojams ar to, ka MVU segmentā kopumā trūkst līdzekļu IT risinājumiem, kā arī lielākā daļa (76%) no aptaujātajiem apgalvo, ka viņu uzņēmumos nav bijuši kiberincidenti pēdējo divu gadu laikā. Šos apstākļus pastiprina fakts, ka lielākajai daļai aptaujāto nemaz nav veikti ārējie IT drošības auditi (83%). Tas nozīmē, ka uzņēmumi var nezināt par esošajām ievainojamībām vai pat notikušiem incidentiem.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!