Pakalpojumu atteices uzbrukumu skaits pērn audzis trīs reizes

Pakalpojumu atteices uzbrukumu skaits pērn audzis trīs reizes

BiSMART partneris Tet pērn ir konstatējis 4353 DDoS (pakalpojumu atteices) uzbrukumus, kas ir par 30% vairāk nekā 2021. gadā. Jaudīgākie uzbrukumi Tet klientu infrastruktūrai bija aprīlī (ar jaudu līdz 83 Gb/s) un augustā, kad izdevās apstādināt 120 Gb/s jaudīgu uzbrukumu Saeimai. Savukārt skaitliski lielākā uzbrukumu aktivitāte tika novērota oktobra beigās un novembra sākumā. Palielinājies arī vīrusu apjoms – no ienākošajiem e-pastiem 170 729 saturēja vīrusa pazīmes, kas ir par 28% procentiem vairāk nekā 2021. gadā.

Tet tehnoloģiju direktors, valdes loceklis Dmitrijs Ņikitins norāda, ka 2022. gadā Latvija piedzīvoja vēsturiski intensīvākos kiberuzbrukumus, kuri lielākoties bija politiski motivēti. Viņaprāt, gan Tet, kas atbild par kritisko infrastruktūru, gan valsts veiksmīgi tika galā ar izaicinājumiem un bloķēja lielāko daļu bīstamo uzbrukumu, spējot noturēt aizsardzību augstā līmenī. Vienlaikus 2022. gads skaidri parādīja, cik būtiski ir laicīgi investēt kiberdrošībā un proaktīvi rūpēties par aizsargmehānismiem un digitālo prasmju līmeņa celšanu. Uzbrucēji joprojām turpina meklēt vājākas vietas organizāciju mājaslapās vai API un veikt uzbrukumus pret tām, piemēram, ģenerējot pieprasījumu, kuru izpildei servera pusē nepieciešams daudz laika un skaitļošanas jaudas.

Viens no aktuālākajiem kiberdraudiem joprojām paliek pikšķerēšana, kas izplatās gan ar e-pastu un sociālo tīklu, gan zvanu starpniecību.

D. Ņikitins skaidro, ka saskaņā ar Finanšu nozares asociācijas datiem, pērn no četru Latvijas banku klientiem izkrāpti vairāk nekā 12 miljoni eiro, cilvēkiem pašiem apstiprinot maksājumus, un tas ir tikai viens no krāpšanas veidiem. Situāciju, viņaprāt, ir iespējams uzlabot, regulāri apmācot cilvēkus un atgādinot par vērīgumu. Šajā ziņā Tet ir laba pieredze - kopš uzņēmums sāka veikt regulārus testus, izsūtot darbiniekiem viltus pikšķerēšanas e-pastus, darbinieku datu ievade samazinājusies septiņas reizes. Savukārt, salīdzinot ar pirmo testu, samazinājums ir 25 reizes. Tas apliecina, ka pikšķerēšanas atpazīšana ir iemaņa, kuru ir nepieciešams attīstīt un slīpēt.

Tet arī vērš uzmanību un atgādina par paroļu drošību un multifaktoru autentifikācijas lietošanu. 2022. gadā uzņēmums konstatēja 6,6 miljonus paroļu minējumus Tet un klientu e-pastiem.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!