Krāpniecība strauji pieaug visā pasaulē. Arī Latvija nav izņēmums, ko apstiprina fakts, ka pērn valstī tika sasniegts vēsturiski augstākais kiberapdraudējumu līmenis. Finanšu nozares asociācijas (FNA) dati liecina, ka telefonkrāpšanas un investīciju krāpšanas gadījumu skaits dubultojies salīdzinājumā ar 2022. gadu. Ja togad fiksēti ap 4000 šādu gadījumu, tad 2024. gadā telefonkrāpšanas upuru skaits pārsniedza 10 000, bet investīciju krāpšanas gadījumu skaits sasniedza 13 000.
Pieaugot krāpšanas intensitātei, arī bankas un citas finanšu iestādes pastiprina centienus aizsargāt savus klientus. Pateicoties šo iestāžu darbam, pērn tika novērsti vairāk nekā 5000 telefonkrāpšanas un teju 11 000 investīciju krāpšanas mēģinājumu par kopējo summu vairāk nekā 12 miljoni eiro. Tomēr krāpniekiem joprojām izdevās izvilināt 15,5 miljonus eiro no iedzīvotājiem, izmantojot manipulāciju un iebiedēšanu. SEB bankas Drošības pārvaldes vadītājs Mārcis Pelcis uzsver, ka
labākais veids, kā pasargāt sevi no krāpniekiem, ir izglītošanās un kritiskās domāšanas attīstīšana.
Lielākos finansiālos zaudējumus iedzīvotājiem radījusi telefonkrāpšana un investīciju krāpšana, kas kopā veido vairāk nekā 14 miljonus eiro. Telefonkrāpnieki cilvēkiem izkrāpuši vairāk nekā 9 miljonus eiro, savukārt investīciju krāpnieki – teju 5 miljonus eiro. Lai mazinātu šo problēmu, mobilo sakaru operatori ir aktīvi iesaistījušies cīņā pret krāpniekiem, ieviešot bezmaksas drošības risinājumus. Piemēram, Bite Latvija bloķējusi vairāk nekā 270 000 krāpniecisku zvanu.
Valsts līmenī joprojām tiek meklēti efektīvākie risinājumi telefonkrāpšanas apkarošanai. Bite Latvija eksperti piedāvājuši divus iespējamos scenārijus: pirmais paredz, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) kļūtu par galveno informācijas apmaiņas starpnieku starp operatoriem. Otrs scenārijs ļautu operatoriem pašiem savstarpēji apmainīties ar informāciju bez SPRK iesaistes. Šie priekšlikumi pašlaik tiek izskatīti.
Vienlaikus Valsts policija un CERT.LV uzsver, ka krāpšanas tendences kļūst arvien satraucošākas. Policijas dati liecina, ka arvien vairāk jauniešu tiek savervēti kā “naudas mūļi”, palīdzot noziedzniekiem legalizēt noziedzīgi iegūtus līdzekļus. 2024. gadā tika aizturēti vairāk nekā 100 šādu personu.