Šogad aktivizējies jauns krāpniecības veids - mākslīgā intelekta robotzvani

Šogad aktivizējies jauns krāpniecības veids - mākslīgā intelekta robotzvani

Mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģija sniedz gan priekšrocības, gan rada virkni nopietnu risku. Piemēram, tas sniedz jaunas iespējas viltvāržiem ar radošākām, efektīvākām un pārliecinošākām metodēm apkrāpt savus upurus. Saistībā ar to IKT pakalpojumu sniedzējs Bite Latvija informējis, ka šogad Latvijā aktivizējusies nebijusi krāpniecības metode - MI robotzvani. 

Skaidrots, ka šie robotzvani tiek veikti latviešu valodā, izmantojot MI balss klonēšanas tehnoloģiju. Līdzīgi kā ar citiem telefonkrāpniecības veidiem, arī MI robotzvanu mērķis ir izvilināt personīgu informāciju un sensitīvus datus, piemēram, maksājumu karšu informāciju. Domājams, ka šāds krāpniecības veids kļūs arvien izplatītāks un kļūs par nopietnu draudu kiberdrošībai, jo krāpniekiem vairs nav jāpaļaujas uz savām pārliecināšanas spējām, MI sniedzot šo uzticamības momentu. 

Bite Latvija Iekšējās drošības procesu vadītājs Reinis Pudāns skaidro, ka MI robotzvaniem krāpnieki izmanto iepriekš internetā ierakstītas īstu cilvēku balsis, kas tiek apstrādātas ar īpašu MI programmatūru, radot imitētas balsu versijas. Eksperts atklāj, ka

nereti krāpniekam nepieciešami daži vien pāris sekunžu gari audio ieraksti, kas atrodami, piemēram, sociālajos tīklos, lai tālāk klonētu cilvēka balsi robotzvanu veikšanai.

R. Pudāns skaidro, ka MI robotzvana laikā cilvēkam tiek uzdoti jautājumi latviešu valodā, gaidot atbildes “jā” vai “nē”. Saņemot gaidīto atbildi, robots turpina sarunu saskaņā ar tam ieprogrammētajiem norādījumiem.

Tāpat eksperts uzsver, ka nākotnē kibernoziedzinieku krāpšanas metodes, kuru pamatā izmantots MI, kļūs arvien sarežģītākas un grūtāk atpazīstamas. Vēl vairāk aktivizēsies krāpniecības gadījumi, kas ietver cilvēka balss atdarināšanu. To apstiprina fakts, ka jau šobrīd dažādas MI audio platformas ļauj lietotājiem brīvi izveidot MI atdarinātas cilvēku balsu versijas pat ar 95% atbilstību reālai cilvēka balsij, ko pēc tam var izmantot tekstu ierunāšanai. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!