Aprīlī Latvijā uzstādīts rekordliels saules paneļu skaits

Aprīlī Latvijā uzstādīts rekordliels saules paneļu skaits

Privātmāju īpašnieki Latvijā arvien biežāk izvēlas kļūt energoneatkarīgi un uzstādīt saules paneļus. To pierāda fakts, ka aprīlī elektroenerģijas sadales sistēmas operatora Sadales tīkls infrastruktūrai pieslēgti gandrīz 2150 jauni mikroģeneratori. Tas ir līdz šim lielākais vienā mēnesī pieslēgto saules paneļu skaits. Iepriekš lielākā aktivitāte novērota 2022. gada augustā, kad mēneša gaitā Sadales tīklam tika pieslēgti gandrīz 1800 mikroģeneratori.

Rekordlielā aktivitāte skaidrojama ar grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā. Saskaņā ar tiem šī gada 30. aprīlī noslēdzās jaunu dalībnieku uzņemšana mikroģenerācijas neto uzskaites sistēmā, 1. maijā spēkā stājoties jaunajai – neto norēķinu sistēmai.

Mikroģenerācijas klienti un arī lielākas jaudas elektroenerģijas pašražotāji (gan privātpersonas, gan juridiskas personas) turpmāk varēs pieteikties neto norēķinu sistēmai, kas ļaus veidot saražotās elektroenerģijas uzkrājumu eiro izteiksmē. Jauno sistēmu administrē elektroenerģijas tirgotāji, un, lai kļūtu par šīs sistēmas dalībnieku, ar izvēlēto tirgotāju jānoslēdz attiecīgs līgums.

Sadales tīkla valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons skaidro, ka neto uzskaites sistēma bija viens no priekšnosacījumiem mikroģenerācijas straujajai attīstībai, jo “kWh pret kWh” princips tās dalībniekiem sniedz iespēju “virtuāli” uzkrāt saražoto un tūlītēji nepatērēto elektroenerģijas apjomu. Reģistrētie sistēmas dalībnieki to varēs izmantot līdz pat 2029. gada februāra beigām. Savukārt jaunā neto norēķinu sistēma darbosies nevis pēc principa “virtuāls akumulators”, bet gan “virtuāls maciņš”. Līdz ar to mikroģenerācija Latvijā turpinās attīstību, balstoties uz tirgus principiem. Tāpēc, domājot par saules paneļu uzstādīšanu, jāizvērtē savas pašpatēriņa iespējas un elektroenerģijas cenas prognozes nākotnē.

Jāpiezīmē, ka kopējais sadales sistēmai pieslēgto mikroģeneratoru skaits maija sākumā sasniedza 22 200, bet to kopējā ražošanas jauda – 187 megavatus. Apmēram 95% gadījumu mikroģeneratorus uzstādījušas mājsaimniecības.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!