Daļa Skotijas mājokļu no 2022. gada pāries uz 100% “zaļa” ūdeņraža enerģiju

Daļa Skotijas mājokļu no 2022. gada pāries uz 100% “zaļa” ūdeņraža enerģiju

Pāreja uz zaļākas enerģijas izmantošanu kļūst aktuālāka aizvien vairāk pasaules valstīs, jo īpaši tajās, kurās uzstādīti nopietni klimata mērķi, kā Lielbritānija. Simtiem Skotijas mājokļu 2022. gada beigu pusē kļūs par pirmajiem pasaulē, kur apsildei, kā arī ēdiena pagatavošanai tiks izmantots 100% videi draudzīgs jeb "zaļais" ūdeņradis (to iegūst no atjaunojamās enerģijas un ūdens). Ar šādu soli plānots veicināt fosilā kurināmā patēriņa samazināšanu Lielbritānijas mājokļos.

Sākotnēji ap 300 mājokļu Skotijā tiks aprīkoti ar ūdeņraža katliem, sildītājiem, kā arī ēdiena gatavošanas ierīcēm. To visu mājsaimniecības izmantos ikdienā četru gadu garumā. Skaidrots, ka šis solis ar mājsaimniecību iesaisti ir daļa no svarīgas izpētes, kuras galvenais mērķis ir  noskaidrot, vai videi draudzīgs ūdeņradis varētu palīdzēt sasniegt Lielbritānijas klimata mērķus.

“Zaļo” ūdeņradi Skotijas mājokļi sāks bezmaksas saņemt 2022. gada nogalē.

Ja izmēģinājums izrādīsies veiksmīgs, tajā vēlāk varētu piedalīties līdz pat 1000 mājsaimniecībām.

Jāpiebilst, ka šo projektu atbalsta enerģijas regulators Ofgem, piešķirot 18 miljonus sterliņu mārciņu lielu finansējumu (vairāk nekā 20 000 000 eiro). Tikmēr Skotijas valdība atbalstīs šo projektu ar naudas līdzekļiem 6,9 miljonu mārciņu apmērā.

Videi draudzīgais ūdeņradis ieņem svarīgu lomu Skotijas valdības plānā samazināt fosilā kurināmā patēriņu. Šādu ūdeņradi var izmantot gluži kā fosilā kurināmā gāzi, taču tas nerada oglekļa emisijas. Tas ir īpaši svarīgi, piemēram, centrālajā apkurē, kas veido gandrīz trešo daļu no Lielbritānijas CO2 emisijām. 85% Lielbritānijā esošo mājokļu izmanto gāzes apkuri.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!