Gūstot vērtīgas atziņas, aizvadīts enerģētikas forums “Ēku zaļā sertifikācija”

Gūstot vērtīgas atziņas, aizvadīts enerģētikas forums “Ēku zaļā sertifikācija”

Nekustamā īpašuma jomā jautājums par energoefektivitāti un ilgtspēju ir būtisks jau pašos pamatos - no ēku būvniecības līdz pat tās apdzīvošanai. Saistībā ar to nekustamā īpašuma nozares pārstāvju rindās arvien aktuālāks kļūst jautājums par “zaļo” sertifikāciju, ko šobrīd Latvijā saņēmušas ap 80 ēku. Kā to iegūt? Kādus ieguvumus sniedz? Kāda ir situācija Latvijā? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem varēja rast 6. jūnijā enerģētikas uzņēmuma Schneider Electric un biznesa un tehnoloģiju platformas BiSMART rīkotajā forumā “Ēku zaļā sertifikācija”.

Pasākumā kā pirmais uzstājās Schneider Electric Latvija vadītājs Igors Golubevs, kurš plašāk pastāstīja, kādas inovatīvas sistēmas šobrīd ir pieejamas ēku pārvaldībā. Eksperts norādīja, ka

tieši ēkas ir viens no lielākajiem enerģijas patērētājiem. Padarot, tās energoefektīvas, būs iespējams sasniegt ES izvirzītos enerģētikas un klimata mērķus.

I. Golubevs arī ieskicēja aktīvitātes, kas jāīsteno, lai šos mērķus sasniegtu. 

Kā “zaļo” ēku sertifikācija izskatās no būvniecības nozares skatupunkta, atklāja Latvijas Būvuzņēmēju apvienības vadītājs Gints Miķelsons. Viņš norādīja, ka Eiropas mērogā ēku “zaļā” sertifikācija ir aktuāls temats un jau šobrīd tiek pieņemti dažādi ilgtspējīgu būvju regulējumi. Vienlaikus arī valsts pārvaldei, publiskajam sektoram un nozarei kopumā ir jāveic mājasdarbs, lai “zaļo” ēku būvniecība Latvijā kļūtu aktīvāka. 

Ar ilgtspējas sertifikācijas prasībām ēku sistēmu integrācijai iepazīstināja Caverion Latvija vadītājs Aleksandrs Petruss, kurš uzsvēra, ka milzīga nozīme “zaļo” ēku izveidē ir ilgtspējai un integrācijai. Eksperts dalījās ar vairākiem piemēriem, kā tehnoloģijas palīdzējušas ēku pārvaldīšanā un apsaimniekošanā. Piemēram, Caverion Smart View sniedz dažādus datus par būves energoefektivitāti un ļauj sasniegt ēkas ilgtspējības mērķus. 

Kādi “zaļajai” sertifikācijai atbilstoši risinājumi pieejami enerģijas monitoringa nodrošināšanai, atklāja Schneider Electric Latvija lielo klientu vadītājs Dmitrijs Perlovs, kurš plašāk pastāstīja par Power Monitoring Expert risinājumu elektroenerģijas pārvaldībai. Tas sniedz vairākas iespējas, piemēram, energoefektivitātes analīze, pārbaude, elektroenerģijas efektivitātes atbilstība, dati par CO2 izmešiem u.c.

Ēka nebūs “zaļa” bez “zaļās” domāšanas, un tas ir lielākais klupšanas akmens šobrīd.

Tā uzskata Schneider Electric produktu attīstības vadītājs Baltijā Gatis Arājums. Eksperts aicināja padomāt par “zaļo” sertifikāciju ne tikai no ēkas, infrastruktūras, bet arī gala lietotāja puses. G. Arājums uzskata, ka ne tikai procesam, bet arī produktam jābūt ilgtspējīgam, viegli lietojamam un saistībā ar to pastāstīja par Schneider Electric uzlādes risinājumu EVlink Pro AC

Ar pieredzes stāstu par ēkas sertificēšanas procesu dalījās Pillar vecākā projektu vadītāja Ludmilla Bernšteine. Viņa ieskicēja visu procesu no sākuma līdz beigām, kā New Hanza biroju ēkas saņēma BREEAM sertifikātu un, kas bija jāņem vērā idejas, projekta tapšanas un būvniecības procesā, lai iegūtu “zaļo” ēku marķējumu un sasniegtu teju 0% enerģijas patēriņu. 

Savukārt foruma noslēgumā norisinājās paneļdiskusija, kurā nozares eksperti: Andis Kublačovs (Linstow), Gints Miķelsons (Latvijas Būvuzņēmēju apvienība), Uldis Zanders (Depo projekts), Aleksandrs Petruss, (Caverion Latvija) dalījās ar savu redzējumu par ēku “zaļo” sertifikāciju. Eksperti piekrita, ka, būvējot ēku, jādomā ne tikai par “zaļā” sertifikāta iegūšanu. Būtiski arī, lai gala patērētājs saņemtu ērtu un patīkamu risinājumu, ko “zaļie” marķējumi ne vienmēr atbalsta. 

Raksta attēls: Linstow Baltic

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!