Latvija un Igaunija plāno kopīga jūras vēja parka izveidi

Latvija un Igaunija plāno kopīga jūras vēja parka izveidi

Vēja enerģijas ieguve, lai arī ne plaši izmantota, Latvijai tomēr ir pazīstama. Vēloties no šī enerģijas avota gūt vēl lielāku labumu, jāiet citā virzienā. Tieši tāpēc Latvija kopā ar Igauniju plāno veidot kopīgu jūras vēja parku, kas būtu bāzēts Rīgas jūras līcī. Šī iecere tiek uzskatīta par negaidītu, jo vēlme attīstīt jūras vēja parkus pirms nav izsmeltas sauszemes vēja parku teritorijas, ir pasaulē visai neierasta prakse.

Ar paziņojumu par Igaunijas un Latvijas plāniem veidot kopīgu jūras vēju parku nācis klajā ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro, kurš nesen par šo ieceri runājis ar Igaunijas ekonomikas un infrastruktūras ministru Tāvi Āsu. Par to, cik šāds projekts abām valstīm varētu izmaksāt, zināms vēl nav. Tāpat arī tā īstenošana nav īsti skaidra, taču R. Nemiro kā pozitīvo faktu min jūras vēja parka kopējo jaudu, kas varētu sasniegt 1000MW. Salīdzinājumam – šobrīd Latvijā vēja turbīnas darbojas ar kopējo jaudu 68MW, Igaunijā – 310MW, savukārt Lietuva var lepoties ar vēja turbīnām, kuru jauda sasniedz pat 540MW.

Uzņēmuma “Eolus” valdes loceklis Gatis Galviņš norāda, ka abu valstu iecere par kopīga jūras vēja parka radīšanu esot apsveicama, jo tieši vēja enerģija atzīta kā ilgtspējīgs risinājums Baltijas valstu enerģētikas drošības stiprināšanai. Vienlaikus viņš norāda, ka ekonomiski pamatotāk būtu turpināt veidot sauszemes vēja parkus, jo to izbūve ir apmēram divas reizes lētāka. To apliecinot arī pasaules tendences jūras vēja parkus būvēt tikai tad, kad sauszemes teritoriju resursi vēja turbīnu uzstādīšanai esot izsmelti.

Eolus valdes loceklis uzskata, ka Baltija neesot ne tuvu tādai situācijai, ka sauszemes parku potenciāls būtu izsmelts.

Tikmēr energouzņēmuma “Enefit” bijušais valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers norāda, ka domāt par vēja pērku attīstības iespējām valsts teritoriālajos ūdeņos esot pareizi. Viņš to pamato ar jau minēto faktu, ka Latvijā ir ļoti maz sauszemes vēja parku un to jauda desmitkārtīgi atpaliekot gan no Igaunijas, gan Lietuvas.

Nākamā gada sākumā Latvija un Igaunija varētu parakstīt vienošanās memorandu par kopīga jūras vēja parka izbūvi.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!