Pērn trīskāršojusies sadales sistēmai pieslēgtā saules ģenerācijas jauda

Pērn trīskāršojusies sadales sistēmai pieslēgtā saules ģenerācijas jauda

Pēdējos pāris gadus Latvijā un citviet pasaulē aktivizējusies atjaunojamo energoresursu ieguve, aktīvi būvējot vēja un saules parkus, kā arī aprīkojot mājokļus ar saules paneļiem. Šī aktivitāte ir būtiski palielinājusies 2023. gadā, ko pierāda Sadales tīkla rīcībā esošie dati, ka pērn trīskāršojusies sadales sistēmai pieslēgtā saules ģenerācijas jauda. 

Sadales tīkls informē, ka kopējā elektroenerģijas sadales sistēmai pieslēgtā saules ģenerācijas jauda (gan mikroģeneratori, gan saules elektrostacijas) 2023. gada nogalē sasniedza 300 megavatus (MW), kas ir trīs reizes vairāk nekā pērn, kad tā bija apmēram 100 MW. No 300 MW apmēram 53% veidoja mikroģenerācijas iekārtas, pārējo – saules elektrostacijas.

Ja 2022. gadā lielāko izrāvienu piedzīvoja mikroģenerācija, tad

2023. gads kļuvis par pagrieziena punktu saules elektrostaciju attīstībā.

Kopējais Sadales tīklam pieslēgto saules elektrostaciju skaits pērnā gada nogalē sasniedza 700, no tām ap 500 ar kopējo ražošanas jaudu apmēram 130 MW pieslēgtas 2023. gadā. Arī mikroģenerācijas attīstības temps pērn joprojām bijis salīdzinoši straujš – kopējais sadales sistēmai pieslēgto saules mikroģeneratoru skaits 2023. gada nogalē sasniedza 19 000, no tiem teju 8000 ar kopējo ražošanas jaudu gandrīz 70 MW pieslēgti aizvadītā gada laikā.

Sadales tīkla valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons norāda, ka pēdējos gados saules enerģija jūtami papildinājusi valsts kopējo energoresursu portfeli. 2023. gadā saules paneļi saražojuši vairāk nekā 128 gigavatstundas (GWh) elektrības. Lai gan Latvijas kopējā saražotās elektroenerģijas bilancē saule pagaidām vēl veido nelielu daļu - aptuveni 2%, sagaidāms, ka drīzā nākotnē tas mainīsies. Turpinās strauja saules elektrostaciju attīstība gan pie Sadales tīkla, sadales sistēmas operatora, gan arī pie pārvades sistēmas operatora Augstsprieguma tīkla.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!