Sadales tīkls elektrolīniju defektēšanā testē mākslīgā intelekta risinājumus

Sadales tīkls elektrolīniju defektēšanā testē mākslīgā intelekta risinājumus

Elektrolīniju defektēšana ir neatņemama elektroapgādes infrastruktūras uzturēšanas sastāvdaļa. Lai to padarītu iespējami efektīvāku, AS Sadales tīkls elektrotīkla apsekošanu veic ar bezpilota lidaparātu jeb dronu palīdzību, ievācot fotofiksācijas un citus ģeotelpiskus datus. Jaunākās tehnoloģijas nodrošina augstas izšķirtspējas attēlus, savukārt pieejamie mākslīgā intelekta (MI) risinājumi ļauj testēt automatizētu tīkla defektu atpazīšanu datu apstrādes procesā. 

Sadales tīkls pašlaik ir vienīgais elektroenerģijas sadales sistēmas operators Baltijā, kas elektrolīniju defektu noteikšanā testē un attīsta MI risinājumus. Izmantojot mašīnmācīšanās tehnoloģijas, MI modeļi tiek trenēti jau datu klasifikācijas brīdī atpazīt dažādus tīkla defektus un novērtēt tīkla elementu tehnisko stāvokli. Tas ievērojami vienkāršo un paātrina datu apstrādes procesu.

Jaunākās paaudzes bezpilota lidaparāti veic gan elektrolīniju fotofiksācijas, gan arī tīkla elementu skenēšanu, izmantojot aerolāzerskēnēšanas tehnoloģiju (LIDAR sensori). Tas ļauj ar augstu precizitāti noteikt arī veģetācijas apjomu aizsargjoslās.

Paralēli Sadales tīkls partnerībā ar Baltic Satellite Service sadarbojas ar Eiropas Kosmosa aģentūru, kas ļauj izmantot satelītu datus elektrotīkla kopējā stāvokļa izvērtēšanai.

Tas sniedz iespēju noteikt tās zonas, kurās defektu potenciāli varētu būt visvairāk, un šīs teritorijas arī tiek iekļautas lidaparātu maršrutos.

Minētās pieejas sniedz ļoti detalizētu ieskatu elektrolīniju stāvoklī, ļaujot preventīvi novērst potenciālas avārijas situācijas. Iegūtie dati ļauj strādāt arī pie elektrotīkla digitālā dvīņa izveides. Plašāks, arvien kvalitatīvāku datu apjoms sniedz iespēju padziļinātāk izpētīt dažādu elektrolīniju defektu izcelšanās gaitu un cēloņus, kā arī veikt precīzāku defektu rašanās prognozi.

Sadales tīkla valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons norāda, ka kopējais gaisvadu elektrolīniju garums sasniedz apmēram 55 tūkstošus kilometru. Vēl ne tik sen vienīgā iespēja laikus fiksēt tīkla defektus bija, speciālistiem ar kājām apsekojot līnijas un redzamos defektus un apkopojot to dokumentācijā. Tas ir fiziski grūts, laikietilpīgs process ar sarežģītu datu apstrādi. Tirgū pieejamo risinājumu izpēte ļauj Sadales tīklam piemeklēt automatizētus risinājumus gan datu ieguvei, gan apstrādei. Defektu noteikšanai uzņēmums pašreiz izmanto dažāda formāta datus – gan attēlus, gan satelītu datus un LIDAR kartēšanas datus. Šīs pieejas iepriekš rūpīgi testētas pilotprojektos un nu jau Sadales tīkls to ievieš ikdienas darbā.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!