Factris Latvia izpilddirektors Kaspars Barons atklāj, kā globālās krīzes ietekmējušas faktoringa tirgu

Factris Latvia izpilddirektors Kaspars Barons atklāj, kā globālās krīzes ietekmējušas faktoringa tirgu

Pēdējo divu gadu laikā pasauli satricinājušas divas nopietnas krīzes - Covid-19 pandēmija un karš Ukrainā. Neapšaubāmi, tas būtiski ietekmējis teju visas nozares, uzņēmumus, darbiniekus un arī klientus. Par to, kā globālās krīzes ir ietekmējušas faktoringa tirgu, sarunā atklāj faktoringa uzņēmuma, BiSMART partnera Factris Latvia izpilddirektors Kaspars Barons.

Kā abas pēdējo gadu krīzes ir ietekmējušas globālos finanšu tirgus?

Covid-19 pandēmija sākotnēji bija diezgan liels trieciens, jo neviens īsti nevarēja saprast, kas notiks tālāk. No vienas puses, investori, kuriem ir nauda, apturēja finansējuma izsniegšanu, iesaldēja pieejamos aktīvus un gaidīja, kas notiks tirgū.

Paldies Dievam, mūsu investori bija nedaudz drošāki un mums bija pieejams šis kapitāls, ar ko strādāt un apgūt tirgu.

No otras puses, apdrošinātāji gan bija krietni piesardzīgāki pret debitoru apdrošināšanu pret maksātnespējas riskiem, jo neviens īsti nevarēja saprast, kāda būs pandēmijas ietekme uz tirgu un ekonomiku kopumā. Priecē tas, ka šis šaubu laiks nebija ilgs un pēc mēneša apdrošinātāji uz uzņēmumiem sāka skatīties lojālāk un izsniegt aizdevumus. 

Savukārt otra krīze - karš Ukrainā - ir ietekmējusi vairākus Latvijas uzņēmumus, jo tie iepirka izejvielas Krievijā. Otrkārt, SWIFT problēmas, kas neļāva norēķināties par precēm. Treškārt, milzīgās rubļa svārstības, kas bija vērojamas īpaši kara sākumā. Tagad arī redzam sekas, ka degvielas izmaksu dēļ sāk sadārdzināties piegādes, līdz ar to preces un pakalpojumi arī kļūst dārgāki. Šo te visu kādā brīdī vajag finansēt, īpaši uzņēmējiem, kuriem kapitāls ir iesaldēts rēķinos. 

Kāpēc šis būtu piemērotākais laiks, lai sāktu izmantot faktoringa pakalpojumus?

Pirmkārt, uzņēmējiem ir kaut kāds savs apgrozāmais kapitāls, piemēram, 50 000 eiro un ir kaut kāda daļa līdzekļu, kas ir iesaldēta. Ar tiem 50 000 jau viņiem nepietiek, jo izejmateriāliem un piegādēm cenas ir ļoti pieaugušas. Līdz ar to tagad ir labs brīdis, lai sāktu izmantot faktoringa pakalpojumu un atbrīvot šos rēķinus, par kuriem uzņēmums vēl nav saņēmis apmaksu. Otrkārt, ar Factris palīdzību uzņēmums var pārskatīt savus esošos klientus - debitorus, kam pārdod preces. Factris to novērtēs un pateiks, kādu faktoringa limitu var piešķirt. Tādējādi uzņēmums var uzreiz izmantot iegūtos finanšu resursus, zinās par saviem klientiem vairāk un neriskēs ar to, ka klients kādu iemeslu dēļ nevarēs apmaksāt rēķinu. 

Vai faktorings tagad ir kļuvis dārgāks? 

Faktorings nav kļuvis dārgāks, pakalpojuma izmaksas joprojām ir tās pašas. Pieļauju, ka jebkurā gadījumā jebkura resursa, tajā skaitā arī naudas vērtība sāks paaugstināties, jo inflācija aug un līdz ar to arī naudas vērtība augs. Taču pārskatamā nākotnē mums nav plānots celt faktoringa cenas. 

Kāds ir iemesls tam, ka šobrīd abās pārējās Baltijas valstīs - Igaunijā un Lietuvā - faktoringa pakalpojumu izmanto biežāk?

Uzņēmumi Latvijā ne tik ļoti labi saprot un zina par faktoringu kā par produktu. Kad 2008. gadā bija ekonomiskā krīze, Latvijai samazināja starptautisko kredītreitingu. Tā rezultātā Latvijas uzņēmumiem nedeva apdrošināšanu pret riskiem. Līdz ar to faktoringa bizness kā tāds līdz 2015. gadam tika iesaldēts. 

Factris Latvijas tirgū ienāca 2019. gadā, un redzējām, ka bija grūti pastāstīt cilvēkiem, kādas priekšrocības sniedz faktorings.

Taču tagad vērojam, ka mūsu pūles nav bijušas veltīgas, jo Latvijas uzņēmumi arvien vairāk sāk izmantot faktoringa pakalpojumus. 

Kādas ir faktoringa izmaksas? 

Piemēram, tirgotājs X pārdod preci 10 000 eiro vērtībā klientam X. Faktorings nofinansē 90% apmērā no klienta rēķina summas un 9000 eiro ieskaita tirgotāja kontā, tiklīdz klients saņēmis preci. Tirgotājam šāds pakalpojums mēnesī izmaksā 1% no darījuma summas. Pēc 30 dienām tirgotāja klients atskaita šos 10 000 eiro Factris. Savukārt no tiem 9000 eiro, ko Factris tirgotājam pārskaitīja, tiek ieturēts 1% jeb 90 eiro, un šo starpību 1000 - 90 eiro Factris atgriež tirgotājam uz kontu. Gala rezultātā tirgotājam faktoringa pakalpojums izmaksājis 90 eiro + apdrošināšanas izmaksas 0,25% apmērā no darījuma summas. 

Pilna intervija ar Kasparu Baronu šeit

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!