IT nozares fokusā - kiberdrošība un biznesa procesu digitalizācija

IT nozares fokusā - kiberdrošība un biznesa procesu digitalizācija

Pēdējā gada laikā vairums uzņēmumu lielākā vai mazākā mērā digitāli transformējuši savus biznesa procesus. Tas bijis gan izaicinājumiem, gan jaunām atklāsmēm pilns laiks, un roku uz pulsa arīdzan bija svarīgi turēt uzņēmuma IT nodaļai. Tajā pašā laikā nedrīkst aizmirst par datu drošību, jo arī kibernoziedznieki nesnauž. Par šīm un citām aktuālām tendencēm un izaicinājumiem ekspertu skatījumā un pieredzē 23. martā biznesa tehnoloģiju platformas BiSMART rīkotajā tiešsaistes konferencē “IT”. 

Konferenci atklāja BiSMART vadītājs Juris Kabakovs, kurš iepazīstināja ar tām jomām, kur saredz tehnoloģiju attīstības iespējas. Šobrīd tās ir: digitālā transformācija, mākslīgais intelekts, robotika, mākoņdatošana, papildinātā un virtuālā realitāte, 5G, lietu internets & blokķēde, personalizācija un pieredzes ekonomika, procesu automatizācija, kiberdrošība, low code, no code, open source, biometrija & digitālais ID, datu analītika, koplietošana & ārpakalpojumi, attālināts darbs & mācības, klientu apkalpošana, bezkontakta piegāde un citas. 

Par Microsoft Exchange servera ievainojamību sekām plašāk pastāstīja CERT.LV kiberdrošības eksperts Kārlis Podiņš. Viņš norāda, ka ir divu veidu kiberuzbrucēji - tehnoloģiski augstvērtīgi ļaundari, kuri veic, piemēram, spearphising, informācijas noplūdi, paroļu atgūšanu. Savukārt oportūnistiski uzbrucēji, piemēram, izdzēsīs failus, ja lietotājs nesamaksās attiecīgu naudas summu. K. Podiņš norāda -

lai samazinātu risku sastapties ar kiberuzbrucēju, lietotājam vajadzētu izmantot VPN, 2FA, regulāri atjaunināt programmatūras.

Ar Tet pieredzi kiberdrošības incidentu pārvaldībā iepazīstināja Tet IT drošības pārvaldnieks Uldis Lībietis. Viņš pastāstīja par dažām būtiskām kiberuzbrukumu tendencēm, ar ko Tet sastapās pērn - vīrusu izplatība caur e-pastiem un edoc failiem, kā arī Ddos uzbrukumi. Vienlaikus lielākas problēmas saistās ar Tet klientu uzlauztām mājas ierīcēm. Pērn no klientiem saņemti 48 300 ziņojumi par pazīmēm, kas var liecināt, ka noticis kiberuzbrukums. 

Kas ir low code pieeja, kāda ir tās loma ātrākā biznesa procesu digitalizācijā, skaidroja Digital Mind Latvija vadītājs Rinalds Sluckis. Lielākie šķēršļi, kas organizācijas bremzē biznesa sistēmu izstrādē - finanses un talantu pieejamība. Ko darīt, ja vajadzības pēc digitalizācijas pieaug, bet IT speciālistu skaits samazinās? Viena no iespējām ir low code pieeja. Populārs un iecienīts rīks, kur to izmanto, ir Microsoft Power Platform, kas ļauj organizācijai ātri un ērti radīt mājaslapas un lietotnes, piedāvājot izstrādei vajadzīgos pamatus. 

Par sankcijām, kā tās var ietekmēt uzņēmuma darbību, un risinājumiem plašāk pastāstīja Lursoft IT korporatīvo klientu konsultante Rūta Beirote. Viņa uzskata, ka katram uzņēmumam vajadzētu uzdot sev jautājumu - Vai es zinu visus savus piegādātājus un piegādes ķēdes? Būtiski, ka arī tehnoloģijas un programmatūras var būt divējādas nozīmes preces - ko var lietot gan paredzētiem, gan neparedzētiem mērķiem - šeit runa ir par kiberuzbrukumiem. Kā sevi pasargāt? R. Beirote iesaka izmantot uzkrātās klientu datubāzes skrīningu, kas ir masveida datu pārbaude, par to, cik bīstams ir klientu/partneru portfelis, kā arī sankciju monitoringu. 

Ar tendencēm un risinājumiem drošā un ērtā klientu apkalpošanā attālināti iepazīstināja SK ID Solutions biznesa attiecību un Latvijas filiāles vadītāja Sanita Meijere, uzsverot, ka -

šobrīd ļoti svarīga ir izcilība klientu apkalpošanā, vēlme sniegt lielisku pieredzi ar tehnoloģiju palīdzību.

Vienlaikus klienti vēlas pakalpojumus saņemt ātri un ērti, parādās jaunas tendences klientu apkalpošanā, kas pieprasa arī padomāt par kiberdrošību. S. Meijere plašāk pastāstīja par drošu un ērtu rīku - Smart-ID, kas ietver gan autentifikācijas, gan e-paraksta iespējas.

Kādas ir proaktīvas reāllaika biznesa analītikas priekšrocības, atklāja Emergn grupas tehnoloģiju stratēģijas vadītājs Aldis Ērglis. Izskaidrojot to, kas ir proaktīva analītika un kādi ir priekšnosacījumi proaktīvai analītikas platformai, viņš norāda, ka uzņēmumiem savus datus un datu analīzi šobrīd vajag padarīt produktīvāku kā jebkad agrāk. Kā to panākt, neiztērējot pārāk daudz finanšu līdzekļu? Šajā ziņā A. Ērglis stāsta par pieredzi sadarbībā ar SAP, izmantojot SAP Hana platformu proaktīvai analītikai. 

Ar mītiem un padomiem veiksmīga IT projekta vadībai iepazīstināja Valsts zemes dienesta ģenerāldirektore Vita Narnicka. Viņa norāda, ka projektu par veiksmīgu var uzskatīt tad, ja sasniegts mērķis plānotajā laikā, iekļaujoties atvēlētajos resursos. Vienlaikus šie trīs aspekti - laiks, resursi un mērķis saistās ar virkni maldīgiem mītiem, kuriem ticot, projekts no šķietami veiksmīga var apaugt ar problēmām un papildus raizēm. 

Kādi ir galvenie darba tirgus izaicinājumi, kuri jāzina ikvienam IT vadītājam, skaidroja LikeIT vadītāja Irina Točko. Konferences skatītājiem - IT vadītājiem - tika uzdoti vairāki jautājumi par IT komandas vadību. Turpinājumā I. Točko atklāja, kādi ir darba devēju tipiskākie novērojumi IT darbinieku atlases procesā, un norāda, ka  -

galvenie IT vadītāja izaicinājumi šobrīd ir tehniskās zināšanas, prasme nojaukt robežu starp IT un biznesu, radīt motivējošu komandas darbu, panākt līdzsvaru starp tehnoloģijām. 

Ar tendencēm kiberdrošībā un risinājumu, kā uzņēmumiem efektīvi izvairīties no kiberuzbrukumiem, iepazīstināja Corporate Solutions grupa biznesa attīstības vadītājs Imants Felsbergs. Viens veids, kā pasargāt savu biznesu no kiberincidentiem, ir zinoši darbinieki, kuri ne tikai izprot kiberriskus, bet arī saprot, kā rīkoties, ja noticis kiberuzbrukums. Šajā ziņā Corporate Solutions piedāvā Cloud Study - e-apmācības darbiniekiem par kiberdrošību. 

Kāda ir kiberdrošības brieduma līmeņa ietekme uz biznesu, atklāja PwC Information Technology Services valdes loceklis Edgars Šacs. Viņš norāda uz efektīviem veidiem, kā noteikt kiberdrošības līmeni -  pirmkārt, izmantojot starptautiskās vadlīnijas, piemēram, NIST, kas ietver visas prasības, kuras uzņēmumam jāievēro kiberdrošības pārvaldības jomā. Otrkārt, risku izvērtēšana. E. Šacs arī plašāk pastāstīja, kādu ietekmi un sekas uz biznesu atstāj tas, ja uzņēmums nepievērš uzmanību savai kiberdrošībai. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!