Latvijas Fintech uzņēmumiem laiks saņemties

Latvijas Fintech uzņēmumiem laiks saņemties

Kamēr Latvijas IKT uzņēmumi pēdējo gadu laikā apgrozījuma, ieņēmumu un nodarbināto skaita ziņā ir patiesi pacentušies, pozitīvi ietekmējot gan ekonomiku, gan nodarbinātību, finanšu tehnoloģiju jeb fintech uzņēmumiem, domājams, vēl ir kur augt. Nesen veiktā pētījumā noskaidrots, ka kopumā fintech kā nozare Latvijā ir vēl attīstības sākumā un arī pašiem uzņēmumiem vajadzīgs vēl krietns ieskrējiens, lai sekmīgi darbotos šajā jomā.   

Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte (BVEF) veikusi visai apjomīgu pētījumu par Latvijas fintech uzņēmumiem. Iegūtie dati liecina, ka 2018. gadā šādu uzņēmumu kopējais apgrozījums sasniedzis 450 miljonus eiro.

Vienlaikus starp šiem uzņēmumiem ir gan tādi, kuru apgrozījums bijis 120 miljoni eiro, gan arī tādi, kuru apgrozījums nav pārsniedzis 6 400 eiro atzīmi.

Neskatoties uz to, ka pati fintech joma ir augoša, uzņēmumi, kas darbojas tajā, ir jauni un nelieli - lielākoties pieder MVU kategorijai. Pētījumā, kurā piedalījās kopumā 56 fintech uzņēmumi, noskaidrots, ka vairāk nekā pusē darbinieku skaits nesasniedz 20, taču vidēji tajos nodarbināti 32 cilvēki. Savukārt 70% uzņēmumu ir ne vecāki par 10 gadiem un lielākoties tiek pieskaitīti startapiem. Galvenās to darbības jomas ir IT pakalpojumu sniegšana, darbības ar kredītiem, apdrošināšana, banku un finanšu pakalpojumi.

Vienlaikus pētījuma autores – LU BVEF profesores Inna Romanova un Ramona Rupeika-Apoga uz situāciju fintech jomā Latvijā raugās visai cerīgi. Viņas norāda, ka, lai arī Latvijas fintech uzņēmumi ir salīdzinoši mazi un atrodas savā attīstības sākumā, tie ir strauji augoši, to potenciāls kļūt ienesīgiem ir ievērojams un tie jau šobrīd veicina Latvijas ekonomikas izaugsmi. Tikmēr Latvijas Bankas Maksājumu sistēmu politikas daļas vadītājs un fintech jomas eksperts Deniss Fiļipovs uzsver, ka šāda veida pētījumiem būtu jākļūst par tradīciju, kas ilgtermiņā palīdzētu novērtēt valsts atbalsta efektivitāti, kā arī nozares attīstības tendences un izaicinājumus kopumā.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!