Latvijas uzņēmumi ļoti piesardzīgi mākoņpakalpojumu izmantošanā

Latvijas uzņēmumi ļoti piesardzīgi mākoņpakalpojumu izmantošanā

Datu apjoma mērķtiecīgais pieaugums varētu būt viens no iemesliem, kāpēc sava uzņēmuma izmantoto pakalpojumu klāstā iekļaut arī mākoņpakalpojumus un vērtīgos datus uzglabāt drošās un sev zināmās mākoņkrātuvēs. Taču, iespējams, bažas par drošību ir viens no būtiskākajiem iemesliem, kāpēc vēl aizvien liela daļa Latvijas uzņēmēju vairās dzirdēt vārdu savienojumu “dati un mākonis”, padarot Latviju par valsti ar vienu no mazākajiem mākoņpakalpojumu izmantošanas īpatsvariem Eiropas Savienībā (ES).  

Latvijas uzņēmēju piesardzīgumu mākoņpakalpojumu lietošanā pierāda, piemēram, Eurostat sniegtie dati par tehnoloģiju un risinājumu izmantojumu 2018. gadā. Šajā gadā Latvijā mākoņpakalpojumus kopumā izmantoja 14,5% uzņēmumu, kas ir krietni zem ES vidējā rādītāja – 26%. 

Savukārt lielākais mākoņpakalpojumu lietojums fiksēts Somijā, kur šo risinājumu savā biznesā integrē 65% uzņēmumu.

Būtiski, ka šajā ziņā Latviju apsteidz arī Lietuva un Igaunija. Lietuvā mākoņpakalpojumus izmanto teju 25%, kamēr Igaunijā – gandrīz trešā daļa uzņēmumu. Līdz ar to arī izaugsmes ziņā šajā jomā Latvija jūtami iepaliek.

Ik gadu būtiski pieaugot datu apjomam, likumsakarīgi, ka globālā līmenī mākoņpkalpojumu tirgus ir starp augošākajiem tirgiem. Vidēji gada laikā tas palielinās par aptuveni 20 – 25%, vienlaikus Latvijā pieaugums mērāms 10 – 15% robežās. Tomēr labā ziņa ir tā, ka kopumā pēdējo 2 – 3 gadu laikā situācija Latvijā mākoņpakalpojumu izmantošanā uzlabojas. Galvenais iemesls tam ir uzņēmēju vēlme elastīgi reaģēt uz situāciju tirgū un attiecīgi pielāgot savas izmaksas.

Uzņēmuma “Tet” Datu centru biznesa attīstības vadītājs Māris Sperga, skaidrojot, kāpēc Latvijas uzņēmumos mākoņpakalpojumi nav tik lielā cieņā kā citviet ES, norāda uz vairākiem iemesliem. Piemēram, uzņēmēju vidū joprojām pastāv uzskats, ka uzturēt savus serverus ir lētāk un drošāk, un pārliecināt par pretējo esot grūti. Tāpat daudziem nav pārliecības par to, vai pakalpojums atbildīs biznesa prasībām. Starp iemesliem ir arī uzskats, ka datu centri nebūs pietiekoši efektīvi un bailes par pakalpojuma lielo dārdzību.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!