Latvijas uzņēmumu prioritātes šogad ir stabilitāte un izmaksu optimizācija

Latvijas uzņēmumu prioritātes šogad ir stabilitāte un izmaksu optimizācija

Pēdējos gados Latvijas uzņēmumi saskārušies ar virkni izaicinājumu, kas saistīti ar: pandēmiju, globālo ekonomiku, Krievijas iebrukumu Ukrainā, energoresursu cenu kāpumu. Vienlaikus šogad mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) vidū vērojams piesardzīgs optimisms un cerība par saulaināku skatu finanšu rezultātos. Tikmēr SEB banka laidusi klajā jaunāko Baltijas biznesa apskatu, kurā par dažādām ar biznesu saistītām tēmām aptaujāti vairāk nekā 2200 Baltijas MVU.

Aptaujā secināts, ka lielākā daļa jeb 70% Latvijas MVU raugās mēreni optimistiski uz savu šī gada sniegumu un sagaida līdz 15% lielāku apgrozījuma pieaugumu. Kā būtiskākos faktorus, kuri ietekmēs apgrozījumu, Baltijas uzņēmumi norāda uz nodokļu slogu, inflāciju, kā arī energoresursu izmaksām.

Tikmēr 22% Latvijas uzņēmumu šogad prognozē apgrozījuma kritumu, kas ir pozitīvākais rādītājs Baltijas valstu vidū. 

Jautāti par šī gada svarīgākajām prioritātēm, vairums Latvijas un Igaunijas MVU norādīja uz stabilitātes nodrošināšanu un izmaksu optimizāciju. Tikmēr 40% Lietuvas uzņēmumu plāno fokusēties uz jaunu produktu vai pakalpojumu ieviešanu. Būtiski arī norādīt, ka globālie notikumi ir bremzējuši uzņēmumu sniegumu eksporta jomā. Līdz ar to lielākā daļa aptaujāto atklāja, ka šogad vēlas koncentrēties uz vietējo tirgu. Šādi plāni lielākoties ir uzņēmumiem Latvijā (76%) un Igaunijā (75%). Tikmēr lietuvieši biežāk vēlas spert drosmīgus soļus un sākt darbību jaunos tirgos. 

Viens no galvenajiem konkurētspējas nosacījumiem ir spēja radīt inovācijas. Ap 25% Baltijas MVU šogad plāno ieguldīt produktu vai pakalpojumu inovācijās. Tāpat konkurētspējas kontekstā būtiska ir vēlme un iespējas attīstīties. Trešdaļa Latvijas uzņēmumu nav droši, cik daudz līdzekļu šogad atvēlēt savai attīstībai. Savukārt 25% Baltijas MVU atzinuši, ka šogad neveiks nekādus ieguldījumus savā attīstībā, kas ir pēdējo gadu laikā augstākais rādītājs. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!