Pametot Krievijas tirgu, ārvalstu uzņēmumi zaudējuši vairāk nekā 100 miljardus dolāru

Pametot Krievijas tirgu, ārvalstu uzņēmumi zaudējuši vairāk nekā 100 miljardus dolāru

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī lēmumu pārtraukt darbību tur pieņēma virkne uzņēmumu, tostarp nozaru līderi. Aprēķināts, ka, aizejot no Krievijas tirgus, ārvalstu uzņēmumi līdz šim zaudējuši 107 miljardus ASV dolāru.

Ar šiem aprēķiniem dalījies medijs Reuters, kas līdzīgu analīzi veica pērnā gada augustā. Toreiz secināts, ka kopš aiziešanas no Krievijas tirgus 2022. gada februārī, uzņēmumi kopumā zaudējuši vairāk nekā 80 miljardus dolāru. Līdz ar to tagad šis zaudējumu apmērs pieaudzis par 30%. 

Aprēķinātie zaudējumi ir tik lieli, ņemot vērā arī prezidenta Vladimira Putina īstenotos soda pasākumus pret uzņēmumiem, kuri pamet Krievijas tirgu.

Tie ietver, piemēram, prasību pārdot savus aktīvus ar 50% atlaidi un iemaksāt federālajā budžetā vismaz 10% no pārdošanas ieņēmumiem. ASV šādus maksājumus nodēvējusi par “izceļošanas nodokļiem”. Tāpat uzņēmumiem, kuri vēlas pamest Krieviju, jāsaņem Maskavas apstiprinājums. Savukārt uzņēmumiem, kuri darbojas tādās nozarēs kā enerģētika un finanses, ir nepieciešama Putina personīga piekrišana tam. 

Kijivas Ekonomikas augstskolas aprēķini liecina, ka tūkstošiem ārvalstu kompāniju apņēmās pamest Krieviju pēc tam, kad tā iebruka Ukrainā. Taču vien 372 no tām ir pilnībā pametušas Krievijas tirgu. Vēl 502 uzņēmumi atrodas izstāšanās procesā, savukārt 702 ir apturējuši savu darbību Krievijā.

Kompānijas, kuras šogad cenšas pārdot savus aktīvus Krievijā, ir enerģētikas gigants Shell, banku nozares milzis HSBC, kalnrūpniecības uzņēmums Polymetal International un tehnoloģiju uzņēmums Yandex. To aktīvu pārdošanas apjoms sasniedz teju 10 miljardus dolāru, kuri būs jāpārdod ar līdz pat 90% atlaidi. Papildus tam aizejošās ārvalstu kompānijas arī maksā milzīgas nodevas Krievijas valdībai, kas 15. martā sasniedza kopumā 387 miljonus dolāru. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!