Pērn jaundibināto uzņēmumu skaits pārsniedzis likvidēto

Pērn jaundibināto uzņēmumu skaits pārsniedzis likvidēto

Pozitīva tendence pērn novērota Latvijas uzņēmumu segmentā. Lursoft apkopotie dati liecina, ka pirmo reizi pēdējo septiņu gadu laikā jauno uzņēmumu skaits pārsniedzis likvidēto. 2023. gadā kopumā reģistrēti 8772 jauni uzņēmumi, savukārt likvidēti 7844 uzņēmumi. Līdz ar to jauno uzņēmumu skaits bijis par 928 lielāks nekā likvidēto. 

Analizējot aizvadītajā gadā reģistrētos uzņēmumus pēc to tiesiskās formas, Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa skaidro, ka lielākoties jeb 88% gadījumu jaunie uzņēmumi bijuši sabiedrības ar ierobežotu atbildību jeb SIA. Savukārt vairāk nekā puse no šiem SIA bijuši mazkapitāla - to apmaksātais pamatkapitāls bijis mazāks par 2800 eiro.

Runājot kopumā par aizvadīto 10 gadu statistiku saistībā ar jaunreģistrētajiem un likvidētajiem uzņēmumiem, D. Kiopa uzskata, ka aina ir negatīva. Šajā laikā kopējais uzņēmumu skaits ir samazinājies par 27 688 uzņēmumiem. Liels skaits uzņēmumu likvidēti tieši laika posmā no 2017. līdz 2019. gadam, kad tika īstenota uzņēmumu vienkāršotā likvidācija. Neskatoties uz to, arī citus gadus likvidēto uzņēmumu skaits pat ievērojami pārsniedza jaunreģistrēto. Līdzīga  aina bija vērojama arī 2022. gadā. 

Komentējot uzņēmumu demogrāfijas datus, Mazo un vidējo uzņēmumu sadarbības padomes priekšsēdētājs Andris Lasmanis uzskata, ka jaunu uzņēmumu dibināšanu pēdējos gados ir ietekmējuši vairāki globāli notikumi, kā Covid-19 pandēmija, karš Ukrainā, inflācija, kam pērn pievienojās arī krīze Izraēlā un bažas par ekonomikas sabremzēšanos. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!