Sievietēm lielāks risks nekā vīriešiem pazaudēt darbu mākslīgā intelekta dēļ

Sievietēm lielāks risks nekā vīriešiem pazaudēt darbu mākslīgā intelekta dēļ

Teju visās nozarēs pieaug bažas par to, ka tuvāko gadu laikā daudzi cilvēki zaudēs darbu mākslīgā intelekta (MI) un automatizācijas dēļ. Tikmēr Starptautiskās darba organizācijas (SDO) publicētajā pētījumā konstatēts, ka lielāks risks tehnoloģiju dēļ zaudēt darbu ir administratīvajos amatos strādājošajiem, kā arī sievietēm. 

Pētījumā norādīts, ka automatizācijas ietekme lielā mērā ir saistīta ar dzimumu. Proti, sievietēm ir divreiz lielāks risks nekā vīriešiem pazaudēt darbu MI un citu tehnoloģiju dēļ. Piemēram, valstīs ar augstiem ienākumiem 7,8% no visām darba vietām, ko ieņem sievietes, ir potenciāls automatizēt. SDO lēš, ka tie ir aptuveni 21 miljons darba vietu. Savukārt vīriešu gadījumā varētu automatizēt 2,9% jeb ap 9 miljoniem no visām darba vietām. 

Runājot par konkrētām profesijām, biroja darbinieki saskaras ar vislielāko risku zaudēt amatu mākslīga intelekta dēļ.

Apmēram 83% no ierēdņu uzdevumiem ir pakļauti lielai vai vidējai ģeneratīvā MI ietekmei. No tehnoloģiju visvairāk ietekmētajām profesijām pētījumā tika minētas: mašīnrakstītājs, ceļojumu konsultants, rakstnieks, kontaktu centru speciālists, banku kasieris, aptauju un tirgus pētījumu intervētājs. Visām šīm profesijām ir augsts risks tuvāko gadu laikā tikt automatizētām. 

Vienlaikus SDO atzīmē, ka tikai 18% pakalpojumu un pārdošanas speciālistu uzdevumu ir pakļauti lielai un vidējai ģeneratīvā MI ietekmei. Šī ietekme arī, visticamāk, izpaudīsies nevis kā darba vietu likvidēšana, bet gan izmaiņas, kas ļaus uzdevumus paveikt efektīvāk, ātrāk, lētāk.

Pētījuma autori arī norādījuši, ka MI sociālekonomiskā ietekme lielā mērā būs atkarīga no tā, kā tiek pārvaldīta tā izplatība.  

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!