Trešdaļa Baltijas MVU nākamgad plāno paplašināties

Trešdaļa Baltijas MVU nākamgad plāno paplašināties

Esošā situācija pasaulē atstājusi milzīgu ietekmi uz lielāko daļu uzņēmumu. Īpaši izaicinošs šis laiks bijis maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), kuriem digitālās transformācijas piecu gadu plānu bija jāizpilda trīs nedēļu laikā. Neskatoties uz sarežģījumiem, kas šī pusotra gada laikā stājušies ceļā, Baltijas uzņēmumi uz nākotni raugās diezgan cerīgi un trešdaļa no tiem nākamgad plāno paplašināties. 

Banka Luminor sadarbībā ar pētījumu centru Norstat šī gada septembrī veica pētījumu, aptaujājot 750 Baltijas mazo un vidējo uzņēmumu vadītājus un finanšu direktorus. Galvenie secinājumi - uz 2022. gadu Baltijas uzņēmēji raugās visai cerīgi, vairāk nekā trešdaļa (35%) no tiem cer paplašināties.

Šajā ziņā vispozitīvāk noskaņotie ir igauņi, no kuriem vairāk nekā puse aptaujāto prognozē sava uzņēmuma pārdošanas apjomu palielināšanos. 

Taujāti par mērķiem 2022. gadam, Latvijas uzņēmēji izceļ plānus radīt jaunus pakalpojumus vai preces. Savukārt Lietuvas un Igaunijas MVU cer paplašināt darbību, lielākoties palielinot pārdošanas apjomus. Tikmēr eksporta jomā vičaklākie solās būt Latvijas uzņēmumi, no kuriem 29% aptaujāto plāno palielināt eksportu. Igaunijā tādi ir 22%, savukārt Lietuvā - 18%.

Vienlaikus liela daļa aptaujāto uzņēmumu atklāja, ka paplašināties neplāno, kā galvenos iemeslus minot Covid-19 pandēmiju un citu pasaules notikumu radīto neprognozējamību. Tajā pašā laikā ievērojama daļa aptaujāto uzskata, ka 2021. gads viņiem bijis veiksmīgāks par 2020. gadu. 

Piektai daļai (21%) Baltijas MVU šogad atšķirībā no 2020. gada izdevies palielināt apgrozījumu. 

Savukārt trešdaļa Baltijas mazo un vidējo uzņēmumu uzskata, ka situācija īpaši nav mainījusies.

Luminor vadītāja Latvijā Kerli Gabrilovica skaidro, ka 2020. gads MVU bija sarežģītāks, jo karantīnas ierobežojumi mainīja patērētāju paradumus, tāpēc uzņēmumiem bija strauji jārīkojas un jāpielāgojas. 2020. gadā veiktajā aptaujā atklāts, ka vairāk nekā pusei Baltijas valstu uzņēmumu samazinājās apgrozījums, salīdzinot ar 2019. gadu. Šogad ir pavisam cita situācija - vairāk uzņēmumu ir saglabājuši to pašu vai palielinājuši apgrozījuma līmeni. Tas liecina, ka Baltijas MVU ir pielāgojušies pandēmijas apstākļiem un beidzies šoka stāvoklis, kas valdīja pandēmijas sākumā. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!