Uzņēmēji bažīgi par nepietiekamo sagatavošanās laiku iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmaiņām

Uzņēmēji bažīgi par nepietiekamo sagatavošanās laiku iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmaiņām

Saeima 4. decembrī galīgajā lasījumā izskatīs iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likuma grozījumus, kas pieņemšanas gadījumā tiks izsludināti mazāk nekā mēnesi pirms to stāšanās spēkā. Tomēr biznesa vadības un grāmatvedības sistēmu izstrādātāja Jumis Pro aptauja liecina, ka lielai daļai uzņēmumu nepieciešams vismaz mēnesis, lai pielāgotos izmaiņām. 45,8% respondentu uzskata, ka šāds periods ir minimālais, lai iepazītos ar jauno aprēķinu kārtību, savukārt 9% vēlas šo informāciju vismaz trīs mēnešus pirms grozījumu ieviešanas.

Plānotās izmaiņas IIN aprēķināšanā šoreiz nav tik radikālas kā 2018. gada reformā, tomēr aptaujas dati liecina, ka uzņēmumu vadītāji un grāmatveži joprojām uzskata šādu pielāgošanās termiņu par nepietiekamu. Jumis Pro vadītājs Viesturs Slaidiņš uzsver, ka likumdevējiem būtu jāapsver garāks sagatavošanās periods, lai uzņēmumiem un grāmatvežiem būtu laiks ieviest izmaiņas savās sistēmās. Viņš norāda, ka likuma grozījumu pieņemšana ir tikai sākums, jo praktiskā pielāgošanās atbildība gulstas uz uzņēmēju un grāmatvežu pleciem.

Aptauja atklāj arī uzņēmēju vēlmi pēc papildu informatīvā atbalsta reformu laikā.

83,4% respondentu uzskata, ka valdības rīkoti informatīvie semināri palīdzētu labāk izprast jauno aprēķinu kārtību un citas prasības.

Šāda veida iniciatīvas ne tikai uzlabotu komunikāciju starp likumdevējiem un uzņēmējiem, bet arī veicinātu ātrāku pielāgošanos izmaiņām.

Uzņēmēji atzīmē, ka IIN reforma būtiski ietekmēs uzņēmējdarbības vidi nākamajā gadā. 65,2% aptaujāto sagaida, ka lielākās pārmaiņas būs saistītas ar minimālās algas pieaugumu no 700 līdz 740 eiro mēnesī, savukārt 62,8% uzskata, ka izšķiroša būs IIN likmju maiņa un fiksēta neapliekamā minimuma ieviešana. Aptauja, kurā piedalījās 500 dažāda lieluma uzņēmumu, tika veikta šī gada oktobrī, un tās rezultāti atspoguļo uzņēmēju bažas par likumdošanas procesu un tā ietekmi uz viņu darbību.

Saistītie raksti


Kontakti

+ 371 23300113
SIA BiSMART
LV40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!