Ķīna spērusi platu soli pretī 6G tīkla izpētei

Ķīna spērusi platu soli pretī 6G tīkla izpētei

Tehnoloģiju lielvalsts Ķīna kosmosā palaidusi, kā pati saka – pirmo 6G satelītu. Ar to plānots izpētīt teraherca (THz) radioviļņu spektra joslas, kas tiks izmantotas nākotnes tīklu, ieskaitot 6G mobilā tīkla darbināšanai. Tā kā darbs pie 6G tehnoloģijas izveides šobrīd ir tikai pašā sākumā, nekas nav skaidrs par konceptu komerciālai izmantošanai, satelīts satur maz ar 6G saistītu risinājumu. Tomēr katrā ziņā šis ir būtisks solis 6G izpētē un pēc 10 gadiem, iespējams, jau darbināšanai.

Daudzviet pasaulē, tostarp Latvijā, 5G tīkls aizvien šķiet pilnīgs jaunums, un arī tā pielietojums šobrīd kopumā rādās gluži kā miglā tīts.

Tomēr, neskatoties uz to, tehnoloģiju attīstība nestāv uz vietas, un ap 2030. gadu lietošanai tiks piedāvāts jau 6G tīkls. 

Ekspertu vidū jau šobrīd ir vienprātība par to, ka 6G tīkls, salīdzinot ar 5G, būs ātrāks, jaudīgāks un būtiski uzlabots latentuma ziņā. Šie uzlabojumi sniegtu virkni iespēju, piemēram, paplašinātu mobilo ierīču apstrādes spējas. Izklaides ziņā lietotāji varētu pilnībā atslēgties no ikdienas un visā pilnībā ļauties paplašinātās realitātes burvībai. Daži no jaunumiem, ko piedāvātu 6G tehnoloģija – iespēja radīt cilvēka auguma hologrammas un izveidot digitālos dvīņus (šo, starp citu, jau praktizē RTU).

Pēc pašreizējām aplēsēm, 6G tīkls varētu darboties ar terahercu spektru (5G tīkls darbojas ar gigahercu spektru). Tas tad arī nodrošinās visai ievērojamas ātruma atšķirības -  

tiek prognozēts, ka 6G būšot pat par simts reizēm ātrāks par 5G.

Tieši šī terahercu spektra darbība kosmosā būs galvenais, ko Ķīna ar palaistā satelīta palīdzību vēlas izpētīt.

Jāpiebilst, ka šobrīd pasaulē ir vairāki projekti, kas fokusējas 6G izpētei. Piemēram, Somijā uzsākta 251 miljona eiro vērta programma 6Genesis. Tiek prognozēts, ka 6G tehnoloģija būs pieejama no 2028. gada, savukārt komerciālām vajadzībām to visdrīzāk varēs izmantot sākot ar 2030. gadu.

*Raksta attēls - The Investor

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!