10 tehnoloģiskie sasniegumi, kas noteica aizvadītās divdesmitgades virzību

10 tehnoloģiskie sasniegumi, kas noteica aizvadītās divdesmitgades virzību

21. gadsimta pirmā divdesmitgade paskrējusi teju vēja spārniem. Tomēr tas ir bijis pietiekoši ilgs laiks, lai pasaule tehnoloģiju iespaidā mainītos līdz nepazīšanai. Britu medijs “The Independent” izveidojis sarakstu ar risinājumiem, kas noteikuši 21. gadsimta virzību līdz šim.

  1. iPhone. Šī ierīce savā ziņā bija kā revolūcija komunikācijā, sniedzot arī jaunu skatīšanās, klausīšanās un radīšanas pieredzi. Turklāt tieši iPhone bijis pirmais mobilais tālrunis, kam vienmēr iespējams ieslēgt savienojumu ar internetu, kamera, kas nepieviļ un kopumā varen’ jaudīga ierīce, kas ērti ieguļ kabatā.
  2. Sociālie mediji. Kļuva populāri jau 2000. gadu sākumā un, gadiem ejot, kļuvuši par ievērojamu ikdienas sastāvdaļu. No MySpace 21. gadsimta sākumā līdz Facebook, Instagram, Snapchat, Whatsapp šodien.
  3. Bitkoins un kriptovalūtas. 2009. gadā tika izveidota jauna “elektroniskās naudas sistēma” bitcoin, kuras pamatā ir blokķēdes tehnoloģija. Pēc vairāk nekā desmit gadiem bitcoin pievienojušās vēl tūkstošiem citas kriptovalūtas, ar ko pat var iegādāties nekustamo īpašumu.
  4. Youtube. 2005. gada 23. aprīlī Džeiveds Karims (Jawed Karim) bija tas, kas mainīja ierasto mediju patēriņu, augšupielādējot pirmo video – 18 sekunžu garo klipu iekš Youtube. Mūsdienās ik minūti tur tiek pievienoti video simtiem stundu garumā.
  5. 3G, 4G un 5G. Katru šī gadsimta desmitgadi iezīmē jauni sasniegumi mobilo datu savienojuma ātrumā un uzticamībā. No 3G mobilajam tīklam gadsimta sākumā līdz 5G šobrīd, šai attīstībai nesot gan jaunas iespējas, gan arī izaicinājumus ne vienā vien jomā.
  6. VR un AR. Pēdējos gados liela uzmanība tiek pievērsta tieši papildinātajai, nevis virtuālajai realitātei. Ja ceļošana šādi izrādīsies veiksmīga, varētu mainīties tas, kā mēs mijiedarbojamies ar pasauli, potenciāli saņemot jebkādu informāciju, tādējādi pat vairs neradot vajadzību pēc viedtālruņu izmantošanas.
  7. Gudrās mājas. 20 gadu laikā teju viss ticis piesaistīts internetam, arī mājas. Viedās tējkannas, gudrās rozetes un apgaismojums, ar internetu savienoti durvju zvani, videokameras. Tomēr, lai arī šādas iespējas radītas komfortam un drošībai, aktuāls ir jautājums par mūsu pašu datu drošību.  
  8. Pirātisms. Pieaugot internetā pieejamajam saturam, vienlaikus strauji palielinās tā neatļauta kopēšana un izplatīšana. Piemēram, platformā “PirateBay” šobrīd nelegāla satura apjoms pārsniedz Amazon Prime, Netflix un Disney kopā piedāvāto.
  9. Autonomās un elektriskās mašīnas. Kamēr autonomās automašīnas vēl ir savas attīstības pašā sākumā, elektriskos spēkratus aizvien biežāk manām satiksmē. Tās ir ātrākas, drošākas, klusākas, tomēr joprojām ar tradicionālajiem auto nevar sacensties vienā aspektā – uzpildes laiks.
  10. Mākslīgais intelekts. Šajā divdesmitgadē aizvien spēcīgāka sacensība veidojas starp cilvēka un mašīnas spējām un prātu. Futūrists Rejs Kurzveils (Ray Kurzveil) prognozē, ka 2045. gads būs brīdis, kad datori pārspēs cilvēka intelektu un turpinās pilnveidoties nekontrolējamā ātrumā, signalizējot par cilvēka ēras beigām.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!