Indija veiksmīgi uzsākusi Mēness izpētes misiju

Indija veiksmīgi uzsākusi Mēness izpētes misiju

Jau vairākas desmitgades norit sacensība par to, kura valsts spēs gūt lielāko labumu no Mēness izpētes. Aplēsts, ka uz Mēness esošo resursu vērtība varētu sasniegt pat vairākus kvadriljonus ASV dolāru, ko lielākoties sastāda hēlijs, metāli, retie minerāli. Uz Mēness līdz šim pabijušas četras valstis - Padomju Savienība, ASV, Ķīna un 23. augustā veiksmīgi sasniegt Mēness dienvidu polu ar kosmosa kuģi Chandrayaan-3 izdevās arī Indijai, kura tur veselu gadu veiks izpēti un meklēs ūdens paraugus. 

Misija Chandrayaan-3 atnesusi Indijai uzreiz vairākus panākumus. Pirmkārt, šī bija pirmā reize, kad Indijai izdevies veiksmīgi sasniegt Mēness virsmu. Otrkārt, Indija kļuvusi par pirmo valsti pasaulē, kurai izdevies veiksmīgi nosēsties Mēness dienvidu polā, ko nelīdzenās virsmas dēļ ir sarežģīti sasniegt. 

Kosmosa kuģī Chandrayaan-3 atrodas Mēness nolaišanās iekārta Vikram un roveris Pragyaan. Vikram kādu laiku atradīsies dīkstāvē, kamēr nosēdīsies Mēness putekļi. Pēc tam uz Mēness virsmas tiks izvietots Pragyaan, kas fotografēs un vāks paraugus. Abām šīm iekārtām kopā ir pieci galvenie instrumenti, kas paredzēti Mēness atmosfēras, virsmas un tektoniskās aktivitātes īpašību noteikšanai.

Taču galvenais uzdevums šajā misijā būs sameklēt ūdens paraugus, kuru atrašana ievērojami palielinātu turpmākās Mēness izpētes iespējas.

Mēness dienvidu pola sasniegšana un veiksmīga nosēšanās ievērojami pacels Indijas pašapziņu, kuras mērķis ir kļūt par kosmosa lielvalsti. To pierāda arī Indijas plāni līdz 2030. gadam palaist savu kosmosa staciju un misijās sūtīt savus astronautus. 

Jāpiezīmē, ka līdz ar Indiju Mēnesi šajā pašā laikā plānoja sasniegt arī Krievija. Taču Krievijas kosmosa kuģis Luna-25 avarēja divas dienas agrāk, pirms tam zaudējot kontaktu ar valsts kosmosa aģentūru Roscosmos

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!