Miljardieri iekaro kosmosu

Miljardieri iekaro kosmosu

Nākotne ir šodien. To pierāda sasniegtais, kas pirms pāris gadiem šķita nereāls, bet šobrīd jau ir realitāte. Runa ir par lidojumiem kosmosā un kosmosa tūrisma kā nozares uzsākšanu. Milzīgu soli pretī tam šomēnes spērušas divas miljardieru vadītas kompānijas - 11. jūlijā Ričarda Brensona Virgin Galactic un šodien, 20. jūlijā, Džefa Bezosa kompānija Blue Origin, kas kosmosā nogādāja pirmo komerciālo pasažieri, oficiāli atverot durvis kosmosa tūrismam. 

Milzu uzmanību visā pasaulē izpelnījās 11. jūlijā notikusī Virgin Galactic misija Unity 22, kuras ietvaros ar raķeti VSS Unity kosmosa virzienā devās kompānijas vadītājs Ričards Brensons un vēl trīs apkalpes locekļi. Viss šis notikums ilga apmēram pusotru stundu, kuras laikā raķete uzlidoja 90 km augstumā, sasniedzot mikrogravitācijas līmeni. Līdz ar to lidojuma dalībnieki pāris minūtes varēja pavadīt bezsvara stāvoklī un vērot aizraujušus skatus uz Zemi. Ričarda Brensona un vēl viena apkalpes locekļa uzdevums šajā misijā bija novērtēt pasažiera pieredzi, savukārt pārējie divi veica pilota pienākumus.

Šis bija viens no uzņēmuma pēdējiem izmēģinājumiem pirms 2022. gada sākumā sākt regulāras komerciālu pasažieru misijas kosmosā. 

Savukārt 20. jūlijā lidojumu kosmosā veiksmīgi veica Džefa Bezosa vadītā kompānija Blue Origin. Misija NS-16 ir sešpadsmitā, ko veica uzņēmuma radītais kosmosa kuģis New Shepard, taču pirmā, kurā piedalās apkalpe. Šajā lidojumā piedalījās četri cilvēki - pats Džefs Bezoss, viņa brālis Marks, vecākais jebkad kosmosā lidojošais cilvēks - 82 gadus vecā pilotu instruktore Vollija Fanka, kā arī jaunākais kosmosu iekarojušais cilvēks un pirmais komerciālais pasažieris - 18 gadus jaunais Olivers Deimens. Tie visi ir pasažieri, jo raķete vadāma pilnībā autonomi. Misija ilga nepilnas desmit minūtes, dažas no tām pavadot bezsvara stāvoklī. Raķete uzlidoja 100 km augstumā, sasniedzot Kārmāna līniju - robežu starp Zemes atmosfēru un kosmosu.

Tas nozīmē, ka faktiski Blue Origin ir pirmā kompānija, kas veikusi komerciālu lidojumu kosmosā. 

Līdz ar to šī gada jūlijs bijis ļoti veiksmīgs kosmosa iekarošanas un kosmosa tūrisma jomā. Virgin Galactic gada turpinājumā plāno pēdējos testa lidojumus, Blue Origin - vēl divas komerciālas misijas, savukārt Īlona Maska vadītā SpaceX rudenī plāno veikt savu pirmo komerciālo lidojumu kosmosā. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!