Latvijā uzsākts unikāls pilotprojekts, kura mērķis ir uzlabot sirds un asinsvadu slimību ārstēšanu un profilaksi, izmantojot digitālās tehnoloģijas un inovatīvu pieeju. Projektu īsteno Baltijas digitālās veselības jaunuzņēmums Longenesis sadarbībā ar Daugavpils reģionālo slimnīcu un farmācijas uzņēmumu Novartis Baltics. Tā ietvaros tiks izveidots dinamiskais reģistrs pacientiem ar sirds mazspēju un dislipidēmiju, kas palīdzēs identificēt riska grupas un nodrošināt savlaicīgu un efektīvu aprūpi.
Pirmie pacienti reģistrā tiks iesaistīti jau 2025. gada sākumā. Reģistrs nodrošinās ārstiem ērtu pieeju regulāri atjaunotiem pacientu datiem no vairākām informācijas sistēmām, ļaujot sekot līdzi veselības stāvokļa izmaiņām un riska faktoriem. Šāda pieeja uzlabos gan ārstēšanas kvalitāti, gan savlaicīgumu. Projekta nozīmīgumu uzsver Daugavpils slimnīcas kardiologs Dr. Deniss Vasiļjevs, kurš uzskata, ka
dinamiskais reģistrs ir paraugs modernai sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai, kas palīdzēs samazināt hospitalizāciju un uzlabot pacientu dzīves kvalitāti.
Pilotprojekts ir īpaši nozīmīgs, jo sirds un asinsvadu slimības Latvijā joprojām ir galvenais nāves cēlonis, īpaši Latgalē, kur mirstības rādītāji ir visaugstākie. Biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa norādījusi, ka šādas digitālās tehnoloģijas ir būtiskas pacientu aprūpes uzlabošanai. Savukārt slimnīcas valdes loceklis Edgars Labsvīrs uzsvēris, ka mūsdienīga ārstēšana ir pielāgojama katra pacienta vajadzībām un ir svarīgs solis Latgales reģiona veselības aprūpes modernizēšanā.
Projekta īstenošana ir starpnozaru sadarbības piemērs, apvienojot dažādas kompetences un resursus. Novartis Baltics pārstāve Liene Siliņa uzsver, ka digitālie risinājumi paaugstinās ārstēšanas efektivitāti un palīdzēs pacientiem dzīvot ilgāk un kvalitatīvāk. Savukārt Longenesis līdzdibinātājs Emils Sjundjukovs uzskata, ka šis projekts ir tikai sākums plašākām pārmaiņām veselības aprūpē. Nākotnes mērķis ir šādus risinājumus ieviest arī citos Latvijas reģionos, kā arī piedāvāt starptautiskā mērogā.