Latvijā aizsākts unikāls pētījums vēža diagnostikā

Latvijā aizsākts unikāls pētījums vēža diagnostikā

Pasaules Veselības organizācija paredz, ka 2050. gadā vēža gadījumu skaits pasaulē palielināsies par 77%. Tā ir viena no izaicinošākajām saslimšanām, jo ap 60% gadījumu tiek diagnosticēta vēlīnā stadijā. Latvijas mākslīgā intelekta (MI) risinājumu izstrādātājs Apply sadarbībā ar Latvijas Universitāti (LU) jau divus gadus strādā pie unikālas plaušu audzēja diagnostikas metodes. Tā ar MI palīdzību spētu agrīni atpazīt plaušu audzēja klātesamību cilvēka šūnās, kā arī noteikt tam piemērotāko ārstēšanas veidu. 

Apply iniciētā projekta mērķis ir izpētīt agrīni atklātu plaušu audzēju šūnas, veidojot ko līdzīgu digitālam “katalogam”. Iecerēts, ka projekta laikā izstrādātā programmatūra, ar MI palīdzību analizējot “katalogā” esošo šūnu fizikālās īpašības, kā arī citus parametrus – personas vecumu, asins analīzes, pielietotās ārstniecības metodes u.c., - spēs saskatīt līdzības, uz kā pamata tālāk būs iespējams izvēlēties mērķētākas ārstēšanas metodes.

Uzņēmuma Apply vadītājs Agnis Jakubovičs skaidro, ka mākslīgais intelekts daudz ātrāk nekā jebkurš cilvēks spēj apstrādāt lielu datu daudzumu un atrast saistību starp dažādiem parametriem.

Apkopojot plaušu vēža pacientu datus, tostarp fizikālos mērījumus, uzņēmums nākotnē cer atrast korelācijas jeb atbildi, kāpēc vieniem pacientiem palīdz kāda konkrēta terapija, taču citiem nē, un sniegt rekomendācijas terapijas izvēlē.

Vēža šūnu analīzei plānots izmantot atomspēku mikroskopu. Tas ļauj izmērīt audzēja šūnu un audu fizikālās īpašības – struktūru, šūnu blīvumu, šūnu izmērus, viskoelastīgumu u.c. Nozīmīgi, ka pirms šūnu pētīšanas tika izmantota ļoti specifiska metode audzēja paraugu paņemšanai, kas pilnībā atšķiras no līdz šim pielietotajām biopsijas metodēm.

Ārsts - patologs, profesors Sergejs Isajevs atklāj, ka nesen noslēdzies šī projekta pilotpētījuma pirmais posms, kurā piedalījās 24 plaušu audzēja pacienti. Tā ietvaros pētnieki iemācījušies paņemt audu paraugus un sākuši izpētīt 24 agrīnas stadijas plaušu audzēja pacientu audzēju struktūru.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!