Latvijā izstrādāts mākslīgā intelekta risinājums, kas ļaus efektīvāk noteikt insultu

Latvijā izstrādāts mākslīgā intelekta risinājums, kas ļaus efektīvāk noteikt insultu

Mākslīgais intelekts (MI) sniedz gan riskus, gan ieguvumus. Tehnoloģijas pozitīvā puse un pielietojums parādās arvien plašākā skaitā jomu, tostarp medicīnā. Saistībā ar šo uzslavas pelnījis Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātājs Apply. Uzņēmums sadarbībā ar radiologiem izstrādājis MI rīku, kas ļauj ātrāk noteikt insultu. 

Jaunais risinājums ar nosaukumu “Sinapse” dod iespēju ar 80% precizitāti identificēt agrīnu išēmisko insultu. Pašreiz šis rīks jau tiek izmēģināts sadarbībā ar Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu. Šī gada maijā tās pacientiem ar “Sinapse” caurskatīti vairāk nekā 400 datortomogrāfijas izmeklējumu, ļaujot būtiski uztrenēt tehnoloģijas precizitāti un ātrumu. 

“Sinapse” nozīmīgums atklājas faktā, ka išēmiskā insulta diagnosticēšanā burtiski katra sekunde ir no svara. Pacientam, kurš sirgst ar šo slimību, ik minūti iet bojā aptuveni divi miljoni nervu šūnu, kas rada nopietnus veselības bojājumus.

Risinājuma būtiska priekšrocība ir tā, ka tas būtībā ir radiologu palīgs, kas nekad nenogurst un strādā ātri, precīzi, efektīvi. 

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas asociētais profesors, radiologs Kārlis Kupčs, runājot par “Sinapse” darbību un ieguvumiem, skaidro, ka tikko kā veikts datortomogrāfijas izmeklējums, rīks uzreiz apstrādā un izvērtē šos attēlus. Šī sistēma jau dod savu vērtējumu, vai pacientam ir šīs akūtās izmaiņas vai nav. Būtībā ārstam atliek tikai pievērst uzmanību šiem izmeklējuma slāņiem, kurās ir atrastas izmaiņas, un to apstiprināt. 

Pašreiz “Sinapse” koncentrējas uz išēmiskā insulta laicīgu noteikšanu, taču risinājums jau tagad spēj fiksēt citas veselības problēmas un novirzes no normas. Šādā veidā iespējams, piemēram, konstatēt asins izplūdumu vai audzēju.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!