Medicīna, farmācija. BiSMART nozares konference

Medicīna, farmācija. BiSMART nozares konference

Medicīnā aizvien lielāku lomu ieņem dažādi tehnoloģiju piedāvātie risinājumi, kas ļauj efektīvāk un ātrāk uzlabot pacienta veselību, kā arī novērst dažādas saslimšanas. Nākotnes medicīnas uzdevums ir šos risinājumus attīstīt un padarīt pieejamus aizvien vairāk pacientiem.

25. janvārī notika BiSMART nozares konference „Medicīna, farmācija”. Tā pulcēja veselības aprūpes, medikamentu ražošanas un tirdzniecības uzņēmumu īpašniekus, vadītājus, augstāko menedžmentu. Konferencē tika runāts par jaunākajām tehnoloģiju tendencēm medicīnas nozarē, digitālo veselības aprūpi, ģenētiku un DNS, datu drošību medicīnā un daudz ko citu, kas aktuāls gan medicīnā, gan farmācijā.

Konferenci iesāka un ar apkopojumu par medicīnas nozares attīstību nākotnē iepazīstināja BiSMART vadītājs Juris Kabakovs. Savā prezentācijā viņš minēja tādas nākotnes medicīnas attīstībai svarīgas tendences kā pacientu pašdiagnostika un to, ka teju ikkatrs kādus simptomus par konkrētu slimību var pārbaudīt Google vietnē. Nākotnes tendences ietver arī personalizētās zāles, kuras tiks pielāgotas pacientam atkarībā no viņa DNS. Arī ķirurģiskajiem robotiem ir sava vieta nākotnes medicīnā, operējot daudz precīzāk nekā to dara cilvēks.

Par kompānijas Garmin ieguldījumu veselības uzlabošanā pastāstīja uzņēmuma biznesa attīstības menedžeris Juha Villanen. Viņš pastāstīja par Garmin mērķi uzlabot cilvēku veselību ar pasaules klases ierīcēm. Šīs ierīces, ko cilvēks nēsā sev visu laiku līdzi, piemēram, viedpulkstenis, palīdz galvenokārt iegūt dziļāku izpratni par veselību un dzīvesveida uzlabošanu.

Ar jaunumiem cilmes šūnu jomā skatītājus iepazīstināja neauglības ārstēšanas un reproduktīvās ģenētikas klīnikas IVF Riga vadītāja Dr. Violeta Fodina. Viņa pastāstīja par to, kā tiek iegūtas cilmes šūnas un kāda ir to nozīme pacientu ārstēšanā. Tika uzsvērts, ka vislabākā vieta, no kurienes iegūt cilmes šūnas, ir nabassaite, jo tieši tur šīm šūnām ir vislielākā koncentrācija. Violeta Fodina uzsvēra cilmes šūnu nozīmību veselības uzlabošanā un to, cik tās ir vērtīgas, gan, palīdzot izaudzēt jaunus audus, gan ārstējot dažādas vēža formas, piemēram, leikēmiju.  

Intervijā par tehnoloģiju/inovāciju ieviešanu Latvijas medicīnā savu viedokli sniedza Rīgas Stradiņa Universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra direktors Roberts Rezgalis. Intervijā viņš minēja, cik nozīmīga vieta jauno mediķu apmācībās ir simulācijām, kas kā metode Latvijā netiek plaši piekopta. „Simulācijas medicīnā ienāk diezgan kūtri. Tā ir viena no tām jomām, kas palīdz uzlabot pacientu drošību. Šīs simulācijas palīdz mediķim mazāk kļūdīties. Jo mazāk mediķu kļūdās, jo vairāk cilvēku dzīvo”, paskaidroja Rezgalis. Jautājumā par nākotnes medicīnu Latvijā Roberts Rezgalis bija diezgan skeptisks un izteicās, ka ne visas tehnoloģijas, kas nākotnē būs pieejamas, būs izmantojamas arī Latvijā. Tas galvenokārt saistāms ar tehnoloģiju mazo noslodzi.

Nākotnē medicīnas nozare kļūs tikai atkarīgāka no IT piedāvātajiem risinājumiem. Kā piemērs tam mašīnmācīšanās un datu analītika, kas ļauj noteikt pacienta stāvokli 24 stundas pirms to ir noteicis ārsts, kā arī to, vai pacientam ir risks saslimt ar kādu konkrētu slimību.

Par galvenajiem izaicinājumiem, ar kuriem nāksies saskarties medīcīnas iestādēm, kad tiks ieviesta datu aizsardzības regula (GDPR) pastāstīja Corporate Solutions, IS drošības un veiktspējas grupas vadītājs Juris Šmits. Viens no izaicinājumiem, kas tika minēts,  ir tas, ka medicīnas iestādēm 72 stundu laikā jāziņo Datu valsts inspekcijai, ja noticis kāds incidents saistībā ar personas datiem. Par to jāziņo ne tikai datu valsts inspekcijai, bet arī personai, kuras dati tika nopludināti. Juris Šmits uzskata, ka lielā mērā pie tā, ka dati ir tik nedroši, ir vainojams cilvēks: „Galvenais drošības risks ir cilvēks. Lielais vairums cilvēku nesaprot, ko nozīmē „aizslēgt durvis” IT izpratnē. Cilvēki ir jāizglīto par datu drošību, par to, kā atpazīt kiberuzbrukumus un kā reaģēt uz tiem.”

Inteliģento infrastruktūru risinājumu uzņēmuma FIMA pārstāvis Toms Mols pastāstīja par tīrajām telpām, to priekšrocībām un galvenajiem izaicinājumiem. Tīrajās telpās svarīgi kontrolēt piesārņojuma līmeni. Piesārņojuma līmenis šajās telpās ļoti ietekmē produkta gala iznākumu un kvalitāti. Tīrajās telpās ražo ne tikai medicīnā nepieciešamo aprīkojumu, bet arī datoru, mikroshēmu komponentes, lēcas un to aprīkojumu. „Darbinieks ir viens no galvenajiem piesārņojuma avotiem, drauds tīrās telpas tīrībai”. Pirms cilvēks dodas šajā zonā ir svarīgi atbrīvoties no košļājamās gumijas, iedzert malku ūdens, lai mazinātu daļiņu skaitu no elpceļiem, kas pēc tam nonāk apkārtējā vidē, kā arī jānoņem kosmētika”- par noteikumiem, lai tīro telpu uzturētu tīru un bez piesārņojuma, stāstīja Toms Mols.  

Mūsdienu tehnoloģijas medicīnas aprūpi ļauj transformēt ar IT un IoT risinājumiem. IT mūsdienās ir milzīga ietekme un nozīme medicīnas aprūpē. Nākotnē medicīnas nozare kļūs tikai atkarīgāka no IT piedāvātajiem risinājumiem. Kā piemērs tam mašīnmācīšanās un datu analītika, kas ļauj noteikt pacienta stāvokli 24 stundas pirms to ir noteicis ārsts, kā arī to, vai pacientam ir risks saslimt ar kādu konkrētu slimību. Cisco sistēmu inženieris Risto Eerola arī pastāstīja par aplikācijām viedierīcēs, kas ļauj sekot līdzi savai veselībai.

Par neinvazīvo prenetālo testēšanu (NIPT) jeb hromosomu fragmentu testēšanu, kas tiek veikta mātei grūtniecības laikā, pastāstīja šīs konferences moderators, kā arī GenEra direktors Juris Šteinbergs. Testēšana tiek veikta ar mērķi noteiktu trisomiju risku auglim. Trisomija ir kļūda šūnu dalīšanās laikā, kas var auglim radīt nopietnus attīstības traucējumus un novest pie iedzimtas pataloģijas. Šāda situācija var izraisīt tādu saslimšanu, kā piemēram, Dauna sindroms. Tika minēti arī NIPT testēšanas plusi un mīnusi. Kā galvenais pluss minēta iespēja iegūt konkrētu atbildi par trisomiju risku auglim. Kā viens no mīnusiem - netiek noteikta diagnostika, bet tikai trisomijas riska apmērs.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!