Pirmo reizi cilvēkam veiksmīgi pārstādīta cūkas sirds

Pirmo reizi cilvēkam veiksmīgi pārstādīta cūkas sirds

Medicīnas tehnoloģijas turpina strauji attīstīties, un šobrīd sasniegts jau tāds līmenis, kad orgānu transplantācijai vairs nav obligāti nepieciešamas tieši cilvēka ķermeņa daļas. Ģenētiski modificētu dzīvnieku izmantošana medicīnā panākusi revolucionāru izrāvienu, jo šī gada janvāra sākumā cilvēkam ASV pirmo reizi veiksmīgi pārstādīta cūkas sirds.

Pie ģenētiski modificētas cūkas sirds ticis kāds 57 gadus vecs vīrietis Deivids Benets, kuru piemeklēja ļoti smaga sirds slimība. Astoņu stundu ilgā operācija notika 7. janvārī Baltimorā Merilendas Universitātes Medicīnas centrā. Mediķi norāda, ka pacients pašreiz jūtas labi un pagaidām viņu organisms cūkas sirdi neatgrūž. 

Būtiski, ka šī visai eksperimentālā operācija būtībā bija Beneta pēdējā iespēja izdzīvot. Vīrietis sirga ar smagu sirds slimību, kas pēdējo mēnešu laikā strauji progresēja. Pēdējos divus mēnešus Benets pavadīja slimnīcā, kur viņam tika veiktas vairākas neveiksmīgas medicīniskās procedūras, kas situāciju padarīja tikai sliktāku.

Vīrieša stāvoklis bija tik bezcerīgs, ka cilvēka - donora sirds vairs nederēja, tāpēc bija jāpieņem drosmīgs lēmums par modificētas cūkas sirds pārstādīšanu. 

Lai arī šī operācija izdevās veiksmīgi, vēl jāveic virkne pārbaužu, lai saprastu, ka pacienta organisms tik tiešām pieņēmis cūkas sirdi. Taču, ja viss noritēs bez problēmām, tad šo operāciju varēs uzskatīt par milzīgu izrāvienu medicīnā un medicīnas tehnoloģijās. Pašreiz pēc donoru orgāniem rindā gaida vairāk nekā 100 000 amerikāņu, no kuriem liela daļa mirst, nesagaidot tos. Līdz ar to modificētu dzīvnieku iesaiste šajā jomā palīdzētu glābt tūkstošiem dzīvību. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!