Sešas veselības aprūpes inovācijas, kam pievērst uzmanību 2021. gadā

Sešas veselības aprūpes inovācijas, kam pievērst uzmanību 2021. gadā

2020. gadā “EIT Health” atbalstīja vairāk nekā 120 jaunuzņēmumus jaunajos Eiropas reģionos, tostarp arī Latvijā. Sagaidāms, ka šiem produktiem un risinājumiem varētu būt liela ietekme uz medicīnas un veselības aprūpes nākotni. Zemāk ir sešas inovācijas, kas tuvākajos gados varētu pārveidot veselības aprūpi un biotehnoloģiju Eiropā.

  1. Mākslīgais zinātnieks ātrākai jaunu zāļu atklāšanai. Latvijas jaunuzņēmums “Semantic Intelligence“ izstrādā mākslīgo zinātnieku – mākslīgajā intelektā balstītu meklētājprogrammu jaunu zāļu atklāšanai, kas palīdz paātrināt zinātniskās pētniecības un attīstības procesus. Mākslīgais zinātnieks ir nozares pirmais risinājums, kas izmanto daudzvalodu pieeju (angļu, krievu, ķīniešu un japāņu). Tas ļauj zinātniekiem iegūt jaunas zināšanas par konkrētu pētījumu tēmu vienlaikus četrās valodās. Latvijas komanda 2019. gadā bija “EIT Health Catapult” programmas pusfināliste un saņēma finansējumu inovāciju konkursā “EIT Health RIS Innovation Call”.
  2. Revolūcija klīniskajos pētījumos var paātrināt Alcheimera slimības ārstēšanu. Alcheimera slimnieku skrīnings ir dārgs un ilgs process. Portugāļu komanda “iLof” palīdzēs ātrāk atrast zāles pret Alcheimera slimību, ietaupot 40% no kopējām skrīninga izmaksām un 70% no pacienta skrīningam veltītā laika. Jaunuzņēmums tika izveidots 2019. gadā “EIT Health” programmā “Wild Card”, un viņi bija “EIT Jumpstarter 2019” uzvarētāji. Ar savu nedārgo, neinvazīvo risinājumu Alcheimera slimnieku stratifikācijai klīniskajos pētījumos viņi var paātrināt pacientu ārstēšanu.
  3. Virtuāls palīgs, kas palielina pacienta iesaistīšanos. “PatchAI“ Itālijas uzņēmums, kas vēlas pārveidot klīniskos pētījumus ar empātisku, mākslīgajā intelektā balstītu virtuālo asistentu, lai iesaistītu pacientus, kas piedalās klīniskajos pētījumos, kā arī informētu un atbalstītu viņus, koncentrējoties uz viņu vajadzībām. Šī komanda ieguva 25 000 eiro gudro naudu un mentoringu 2019. gada konkursā “InnoStars Awards”, kā arī saņēma papildu 10 000 eiro atbalstu kā 3. vietas ieguvēji “EIT Health Catapult” konkursā.
  4. Droša un 100% eko draudzīga UV aizsardzība. Polijas jaunuzņēmums “UVera“ ir lielisks “EIT Health InnoStars” jaunuzņēmumu atbalsta piemērs: pēc  balvas saņemšanas konkursā “InnoStars Awards” 2019. gadā viņi ir kļuvuši arī par “Catapult” programmas “Biotech” kategorijas un “Alex Casta Audience” balvas ieguvējiem. Pateicoties šai atzinībai, “Uvera” tiks rādīta Nasdaq tornī Ņujorkā. Komanda piedāvā risinājumu sauļošanās līdzekļu radītajam piesārņojumam, kas ir globāla un daudz nopietnāka problēma nekā mēs varētu domāt. “Uvera” ir izstrādājusi UV aizsargu, kas iegūts no dabīgiem mikroorganismiem, kuri spēj bloķēt visu UV staru spektru bez jebkādām ķīmiskām vielām.
  5. Sirds pārbaude 5 minūtēs. Lietuvas jaunuzņēmums “Ligence“ piedalījās “EIT Jumpstarter” vēl 2019. gadā un saņēma gudro naudu, zināšanu palielināšanas, tīklošanas, kā arī biznesa plānošanas un attīstīšanas iespējas. Viņu inovācija palīdzēja iegūt pirmo “InnoStars Awards 2020” balvu. Komanda izmanto dziļās mācīšanās tehnoloģiju un izstrādāja programmatūru, kas spēj automātiski segmentēt sirds anatomiskās īpašības, funkcionāli novērtēt un sagatavot strukturētu ziņojumu ārstam. Šis ir rentablāks un precīzāks slimības diagnostikas un ārstēšanas veids, kas ir īpaši svarīgs COVID laikmetā.
  6. Atbalsts insultu pārcietušajiem, lai atvieglotu viņu ikdienu. “PhoenixOrthosis” – konkursa “EIT Health InnoStars Awards” 3. vietas ieguvējs no Ungārijas padara efektīvāku rehabilitācijas procesu cilvēkiem, kas pārdzīvojuši insultu. Uzņēmuma risinājums ir aktīva roku pirkstu spazmas ortoze, kas izmanto izrāviena tehnoloģijas, lai daļēji atjaunotu trūkstošo atvēršanas funkciju. Komandas misija ir saīsināt laiku, kāds nepieciešams, lai pacients atgūtu pēc iespējas augstāku ikdienas dzīves aktivitāšu kvalitāti. Tā ir 100% pielāgota stimulācijas ierīce, kas paredzēta pacienta atbalstam jebkurā laikā.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!