Iznākusi pirmā mākslīgā intelekta “sarakstītā” grāmata

Iznākusi pirmā mākslīgā intelekta “sarakstītā” grāmata

Kaut arī pastāv uzskats, ka tehnoloģijas tuvākajā laikā vismazāk skars tieši radošo profesiju pārstāvjus, ironiskā kārtā nupat iznākusi pirmā mākslīgā intelekta “sarakstītā” grāmata. Ar mašīnmācīšanās tehnoloģiju radītais darbs vēsta un uzskatāmi parāda to, kāds ir pašreizējais progress robotu kā rakstnieku attīstībā.

Lithium-Ion Batteries: A Machine-Generated Summary of Current Research (aptuvens latviskais tulkojums – “Litija jonu baterijas: Mašīnu radīts kopsavilkums par līdzšinējo pētniecību”) – tā saucas pirmā mākslīgā intelekta sarakstītā grāmata. Amerikāņu tehnoloģiju ziņu medijā The Verge tiek norādīts, ka grāmatas nosaukums īsti pašam saturam neatbilst, jo tās kopsavilkums ietver vairāk recenzētus dokumentus par litija jonu baterijām. Konkrētāk, to pārsvarā veido citāti, hipersaites uz citētiem darbiem, automātiski ģenerētas atsauces, kā arī zinātnisku terminu pārblīvējums. Kamēr grāmatas saturs varētu šķist visai iemidzinošs, tikmēr fakts, ka to veidojis mākslīgā intelekta prāts, domājams, ir diezgan aizraujošs.

Grāmatas ievadu gan uzrakstījuši cilvēki, viens no tiem  – izdevniecības Springer Nature datu un metadatu produktu vadītājs Henings Šoenenbergers (Henning Schoenenberger), kurš uzsvēra, ka -

ar šādu grāmatu palīdzību tiek sākts jauns laikmets zinātniskajā publicēšanā.

Viņš arī norādījis, ka pēdējo pāris gadu laikā publicēti vairāk nekā 50 tūkstoši pētījumu tieši par litija jonu baterijām. Taču, izmantojot mākslīgā intelekta prasmes šo un līdzīgu pētījumu rezultātu pārbaudei un apkopošanai, zinātnieki varētu krietni vien ietaupīt laiku un pievērsties citiem pētījumiem. Tāpat ar šīs tehnoloģijas palīdzību būtu iespējams ievērojami paātrināt pētījumam nepieciešamās literatūras izpēti.

Lai gan ir panākts ievērojams progress mašīnmācīšanās attīstībā, krietni uzlabojot robota             spēju radīt rakstiskus vārdus, joprojām vērojamas būtiskas teksta saskanības un struktūras problēmas. Tiek norādīts, ka vēl nepieciešams laiks un virkne pārbaužu, jo viena lieta ir publicēt mākslīgā intelekta radītu akadēmisku tekstu, bet cita – panākt to, lai šis teksts kļūtu noderīgs, piemēram, pētniecībā.

Ar mākslīgā intelekta sarakstītās grāmatas saturu var iepazīties šeit

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!