Eiropas Komisija izsaka priekšlikumus, kas ļaus pagarināt viedtālruņu dzīvi

Eiropas Komisija izsaka priekšlikumus, kas ļaus pagarināt viedtālruņu dzīvi

Viena viedtālruņa dzīvildze šobrīd sasniedz vidēji divus gadus. Tas nav daudz, un bieža mobilo telefonu maiņa palielina arī elektronisko atkritumu apjomu. Ņemot vērā viedtālruņu lietošanas tendences un to salīdzinoši īso lietošanas ilgumu, Eiropas Komisija (EK) nākusi klajā ar jauniem priekšlikumiem, kas paredz, ka mobilo tālruņu ražotājiem būs jānodrošina rezerves daļas piecus gadus un jāgādā par ilgāku akumulatora darbības laiku.

EK informē, ka ikvienam viedtālruņu ražotājam, kas savas ierīces piegādā arī uz Eiropu, būtu pienākums nodrošināt rezerves daļas vismaz piecus gadus no ierīces izlaišanas dienas, kā arī jānodrošina ilgāks akumulatora darbības laiks. Konkrētāk,

ražotājam būtu jānodrošina vismaz 15 dažādu detaļu pieejamība, savukārt akumulatoriem vajadzētu izturēt vismaz 500 pilnas uzlādes, nesamazinot baterijas kapacitāti zem 83% līmeņa. 

Priekšlikumos arī norādīts, ka Eiropā tirgotos viedtālruņus vajadzētu aprīkot ar energoefektivitātes marķējumu, kas kopš 2021. gada 1. marta ir obligāts sadzīves tehnikai. Šajā marķējumā būtu jāiekļauj informācija par paredzamo akumulatora darbības laiku un citiem raksturlielumiem, piemēram, ierīces izturību pret kritienu.

Eiropas Komisija šos priekšlikumus attiecina gan uz viedtālruņiem, gan planšetdatoriem. Tie pamatoti ar apgalvojumu, ka, padarot aparatūru labāk remontējamu un pārstrādājamu, ierīces ražošanā un lietošanā patērētais enerģijas patēriņš tiktu samazināts par trešdaļu. Tāpat jaunie ierosinājumi attiecas arī uz programmatūru. Ražotājiem ir jānodrošina drošības atjauninājumi vēl piecus gadus pēc tam, kad ierīce izgājusi no tirgus. Savukārt funkcionalitātes atjauninājumi jānodrošina papildus vēl trīs gadus. 

Šajā ziņā kaut kādus soļus jau spēris uzņēmums Apple, kas aprīlī atklāja Self Service Repair programmu, kas dod iespēju lietotājam pašrocīgi nomainīt atsevišķas Apple ierīču detaļas.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!