Pērn atkritumos esam izmetuši 56 miljonus tonnu elektronikas

Pērn atkritumos esam izmetuši 56 miljonus tonnu elektronikas

Elektronikas iekārtas ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, taču, vai kādreiz nācies aizdomāties, cik daudz un dažādas ierīces izmetam kaut viena gada laikā? Nesen tapis starptautisks ziņojums norāda uz to, ka elektronikas atkritumu apjoms ik gadu pieaug un pērn sasniedzis jaunu rekordu – 56 miljonus tonnu.

Secināts, ka no šī iespaidīgā cipara vien 17% e-atkritumu tikuši oficiāli pārstrādāti. Pārējās nolietotās ierīces savu vietu atradušas atkritumu poligonos, sadedzinātas vai kā citādi pašrocīgi iznīcinātas vai nonākušas sazin vēl kur citur. Norādīts, ka ziņojuma sākotnējais mērķis bija izpētīt progresu e-atkritumu pārstrādes jomā, taču iegūtie dati par jebkādu progresu neļauj pat domāt un drīzāk pierāda faktu, ka situācija šajā jomā kļūst tikai sliktāka. To pierāda kaut vai tas, ka, salīdzinot ar 2014. gadu, atkritumos izmestas elektronikas apjoms audzis par piekto daļu.

Turklāt tuvākās nākotnes prognozes liecina, ka līdz 2030. gadam e-atkritumu apjoms divkāršosies, salīdzinot ar 2014. gadu.

Ziņojumā norādīts, ka lielāko elektronikas atkritumu daļu jeb 32% sastāda tieši mazās ierīces, piemēram, videokameras, elektroniskās rotaļlietas, skuvekļi un citas. Savukārt 24% no visiem e-atkritumiem veidojušas lielās ierīces, kā virtuves iekārtas. Atsevišķā kategorijā tika ierindoti mobilie tālruņi, kas no visiem elektronikas atkritumiem pērn bija veselas 5 tonnas. 

Statistika par elektronikas atkritumiem 2019. gadā tika apskatīta arī pasaules daļu un valstu griezumā. Secināts, ka absolūti lielākā daļa šo atkritumu veidojas Āzijā (35 000 000 kg).

Tikmēr Eiropā bijis augstākais e-atkritumu līmenis uz vienu iedzīvotāju (vidēji 17.6 kg) un tas ir gandrīz trīs reizes vairāk nekā Āzijā.

Taču, cik gan bagāts varētu kļūt, ja visus šos elektronikas atkritumus būtu iespējams pārstrādāt kā pienākas. Šāda veida atkritumi satur ne tikai dabai un cilvēkam kaitīgo dzīvsudrabu, bet arī zeltu, varu, dzelzi. Aprēķināts, ka tikai no pērnā gada e-atkritumiem vien varētu iegūt vērtīgus metālus 57 miljardu ASV dolāru vērtībā.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!