Smart-ID uzsāk pēdējos soļus kvalificētā statusa iegūšanai Latvijā

Smart-ID uzsāk pēdējos soļus kvalificētā statusa iegūšanai Latvijā

BiSMART partneris Smart-ID izstrādātājs SK ID Solutions šobrīd uzsācis pēdējos soļus, lai papildus atbilstībai Eiropas Savienības (ES) eIDAS regulai iegūtu arī lokālo, ar Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem noteikto, kvalificēto statusu autentifikācijai. Tikmēr arī pēc 1. februāra autentifikācijas un elektroniskās parakstīšanās rīks Smart-ID turpinās būt pieejams kā drošs un legāls risinājums.

No šī gada 1. februāra Latvijā stājas spēkā grozījumi Fizisko personu elektroniskās identifikācijas likumā, kas paredz, ka e-pakalpojumu sniedzējiem savos e-risinājumos ir jāatbalsta arī nacionālos eID rīkus.

Smart-ID izstrādātājs SK ID Solutions šobrīd strādā pie tā, lai papildus atbilstībai ES eIDAS regulai iegūtu arī lokālo, ar Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem noteikto kvalificēto statusu autentifikācijai.

Tikmēr arī pēc 1. februāra autentifikācijas un elektroniskās parakstīšanās rīks Smart-ID turpinās būt pieejams kā drošs un legāls risinājums.

Likuma grozījumi paredz papildu – valsts uzturēto autentifikācijas līdzekļu – ieviešanu e-pakalpojumu sniedzējiem lietotāju izvēlei. Atbilstoši normatīvajiem aktiem Latvijā šobrīd pieejami divi nacionālie jeb valsts pasūtītie un uzturētie eID līdzekļi – eParaksts un eParaksts Mobile. Tas nenozīmē, ka citu izstrādātāju veidotie rīki kļūst neatbilstoši, papildinās iespēju un izvēļu klāsts, un lietotājs izvēlas sev atbilstošāko. Jāpiebilst, ka Brand Capital pētījumā 2022.gadā par mīlētāko zīmolu digitālo rīku jomā Latvijā ir atzīts tieši Smart-ID.

“Vairāku gadu garumā esam strādājuši pie tā, lai nodrošinātu klientiem ne vien drošu, bet arī ērtu autentifikācijas un elektroniskās parakstīšanās risinājumu. Mums ir svarīgi turpināt sniegt augstas kvalitātes pakalpojumu Latvijā, kur savu uzticību mums izrādījuši vairāk nekā 1 miljons iedzīvotāju, tādēļ esam investējuši laiku un resursus, lai papildu atbilstībai eDIAS regulai iegūtu arī Latvijas normatīvajiem aktiem noteikto kvalificēto statusu.

Šobrīd speram pēdējos soļus – gaidām akcepttestēšanu, ko veiks PMLP Iedzīvotāju reģistrs, un tad varēsim iesniegt iesniegumu Aizsardzības ministrijas Digitālās drošības uzraudzības komitejā kvalificētā statusa iegūšanai.

Līdz tam Smart-ID turpinās darboties ierastā kārtībā kā legāls, drošs un uzticams risinājums,” norāda SK ID Solutions Latvijas filiāles vadītāja Sanita Meijere.

Jau šobrīd simtiem uzņēmumu Latvijā savu e-pakalpojumu sniegšanai izmanto vairākus autentifikācijas un elektroniskās parakstīšanās risinājumus. Arī globāli e-pakalpojumu sniedzēji izvēlas ieviest maksimāli daudz drošu uzticamības risinājumu, lai nodrošinātu pakalpojumu nepārtrauktību, pieejamību un varētu piedāvāt lietotājiem vairākas alternatīvas, kas ir būtiski kiberuzbrukumu laikā.

“No šī gada 1. februāra iedzīvotājiem ir noteiktas garantētas tiesības saņemt privātā sektora  digitālos pakalpojumus droši, apliecinot identitāti arī ar valsts nodrošinātajiem digitālās identifikācijas rīkiem –  eiD karti vai eParaksts mobile. Vienlaikus atzinīgi vērtējam, ka iedzīvotājiem ir pieejami arī citi identifikācijas pakalpojumi. Piedāvāto identifikāciju iespēju dažādība ir pozitīva arī no savstarpējās aizvietojamības viedokļa – mūsu digitālo pakalpojumu vide, atbalstot papildu autorizācijas iespējas, kļūst noturīgāka,” uzsver Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Valsts sekretāra vietnieks Digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!