Latvijā plānots ražot ar ūdeņraža dzinēju darbināmas pasažieru lidmašīnas

Latvijā plānots ražot ar ūdeņraža dzinēju darbināmas pasažieru lidmašīnas

Latvijā jau vairākus gadus veiksmīgi tiek izmantoti ar ūdeņradi darbināmi autobusi, šādā veidā veicinot videi draudzīgāka sabiedriskā transporta integrāciju dažu lielāko pilsētu satiksmē. Saistībā ar to Ekonomikas ministrija informējusi, ka, parakstot sadarbības memorandu ar Ekonomikas ministriju, Nīderlandes uzņēmums Fokker Next Gen plāno attīstīt ūdeņraža lidmašīnu projektu Latvijā, sniedzot būtisku ieguldījumu zaļās enerģijas klāstera attīstībai Kurzemes piekrastē.   

Ar ūdeņraža dzinēju darbināmu lidmašīnu izmantošana pasažieru pārvadājumos tuvākajā nākotnē var kalpot kā daudzsološs risinājums Eiropas Savienības emisiju samazināšanas mērķu sasniegšanā. Uzņēmums Fokker Next Gen iecerējis izstrādāt ar ūdeņraža dzinēju darbināmu pasažieru lidmašīnu modeli, kura ietilpība varētu būt no 120 līdz 150 pasažieru vietām.

Provizoriski šāda tipa lidmašīnas varētu sasniegt galamērķus līdz 2500 km attālumā.

Projekta sākumstadijā tuvāko trīs gadu laikā Latvijā plānots izveidot līdz pat 100 jaunām darba vietām, strādājot ciešā sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti un Kurzemes piekrastes pašvaldībām.  

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis uzsver, ka projekta īstenošana neapšaubāmi būs nozīmīgs notikums Latvijas ekonomikā, kas veicinās tautsaimniecības attīstību un kalpos kā būtisks solis moderna mūsu valsts zīmola nostiprināšanai pasaulē. Lielais investīciju apjoms, vismodernākās inovatīvās tehnoloģijas, pilnīga atbilstība virzībai uz klimatneitralitāti, paredzēta ciešā sadarbība ar Latvijas augstskolām – visi šie elementi ūdeņraža lidmašīnu būvi un uzturēšanu, viņaprāt, padarītu par Latvijas veiksmes stāstu, dodot grūdienu inovācijām labvēlīgas vides radīšanā kopumā.

Jāpiezīmē, ka projekta īstenošanā liels uzsvars likts uz izpētes komponenti, jau 2024. gadā uzsākot darbu pie Ūdeņraža ekselences centra attīstības, kas sekmēs ne tikai paša projekta īstenošanu, bet arī sniegs pienesumu nozares attīstībai kopumā.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!