RTU studenti radījuši Latvijas apstākļiem pielāgotu zemūdens dronu

RTU studenti radījuši Latvijas apstākļiem pielāgotu zemūdens dronu

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti attīsta zemūdens dronu, kas var veikt apsekošanas un meklēšanas operācijas Latvijas klimatiskajos apstākļos, kā arī reāllaikā iegūt dažāda veida datus un informāciju par ūdens ekosistēmu. Par studentu veikumu ir interese industrijā, zemūdens drona komercializācijai izveidots jaunuzņēmums SUBmerge Baltic.

RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes students Kārlis Bērziņš stāsta, ka

šādu zemūdens dronu pielietojums ir plašs, piemēram, dažādu ūdenstilpju apsekošana, meklēšanas darbi, būvobjektu uzraudzība, piesārņojuma konstatēšana.

RTU studentu radīto dronu var izmantot, piemēram, ostas, kam jāveic piestātņu apsekojumi. Tāpat šāds risinājums lieti noderētu arī ūdenstilpņu apsekošanā, meklējot noslīkušos, kas Latvijā īpaši vasarās ir ļoti aktuāli. 

Drons ir veidots speciāli Latvijas un Baltijas apstākļiem, kur ūdenstilpnēs ir slikta redzamība. Tam ir uzlabota redzamība. Drons aprīkots ar kameru, kas nodrošina augstas izšķirtspējas reāllaika datus, un dažādiem sensoriem, kuri nosaka drona atrašanās vietu, kustību, mēra dziļumu. Runājot par sensoriem, RTU Rīgas Biznesa skolas students Toms Rožkalns stāsta, ka tos var iedalīt divās kategorijās. Vieni vajadzīgi, lai zemūdeni vadītu, noteiktu tās atrašanās vietu. Otri sensori nepieciešami specifisku uzdevumu veikšanai. Drons veidots kā modulārs risinājums, kam iespējams pievienot klientam nepieciešamos sensorus, piemēram, ūdens kvalitātes mērījumu veikšanai, 3D attēlu un karšu veidošanai utml. 

Turpinot uzlabot zemūdens drona funkcionalitāti, RTU studenti plāno attīstīt attēlu uzlabošanas tehnoloģiju un zemūdens vadību. Šobrīd tā vadība notiek ar kontroliera palīdzību, bet nākotnē plānots to padarīt par autonomu peldlīdzekli.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!