Valsts varētu piešķirt 4500 eiro atbalstu videi draudzīgāka auto iegādei

Valsts varētu piešķirt 4500 eiro atbalstu videi draudzīgāka auto iegādei

Skaitļi nepārprotami liecina, ka Latvijā notiek pāreja uz videi draudzīgu transportu, tomēr šis process ir lēnāks nekā citviet. CSDD rīcībā esošie dati liecina, ka līdz šī gada 15. aprīlim Latvijā reģistrēti 1384 elektriskie transportlīdzekļi. Galvenie iemesli, kāpēc Latvijā elektromobiļus reģistrē mazāk nekā, piemēram, Skandināvijā, ir elektroauto dārdzība un uzlādes staciju trūkums. VARAM plānos ir ķerties pie viena no šo izaicinājumu risināšanas - ministrija šobrīd strādā pie atbalsta elektroauto pircējiem. 

Kā liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) mājaslapā publicētā informācija - lai sasniegtu izvirzītos klimata politikas mērķus transporta sektorā, ministrija ar partneriem atbildīgo nozaru ministrijās strādā pie vairāku instrumentu izstrādes, tai skaitā atbalsta mehānisma elektrotransportlīdzekļu iegādei. Šis atbalsta mehānisms reālajā dzīvē būs mērāms vairāku tūkstošu eiro apmērā. Ministrija norāda, ka jaunu elektroauto iegādei paredzēts piešķirt atbalstu 4500 eiro apmērā, savukārt lietotiem elektromobiļiem, tajā skaitā plug-in hibrīdiem – 2250 eiro.

Zināms, ka finansējuma tiešais saņēmējs būs elektroauto pārdevēji, taču gala ieguvēji būs privātpersonas - iedzīvotāji. 

VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs skaidro: “Latvijas apņemšanās 2050. gadā kļūt par klimatneitrālu valsti paredz, ka ekonomiskajai izaugsmei nākotnē jābūt atsaistītai no siltumnīcefekta gāzu emisiju radīšanas. Vienlaikus jāatceras, transporta sektora “zaļināšana” jārisina kompleksā veidā, izmantojot gan digitalizācijas un teritoriālplānošanas, gan nodokļu politikas mehānismus un finanšu instrumentus. Uzlabojumi transporta sektora radīto emisiju samazināšanā nav sasniedzami ar vienu brīnumlīdzekli, tādēļ, atbildīgajām nozares ministrijām sadarbojoties, jāstrādā pie risinājumiem, lai veicinātu oglekļa mazietilpīgu attīstību Latvijā.”

Protams, ka šāda veida atbalsts nevar būtu bezgalīgs, un ir jābūt kaut kādām robežām. Ministrija šim atbalsta mehānismam kopumā atvēlējusi desmit miljonus eiro. Atbalstu būs iespējams saņemt no 2022. līdz 2023. gada 31. decembrim vai arī līdz brīdim, kad šis finansējums būs pieejams. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!