Būvniecības nozarē sākusies “digitālā revolūcija”

Būvniecības nozarē sākusies “digitālā revolūcija”

Gudrie risinājumi ātrāk vai lēnāk, aktīvāk vai pasīvāk, bet ienāk teju visās nozarēs, arī būvniecībā. Šobrīd būvniecībā, kur digitalizācija līdz šim noritējusi visai kūtri, sākas “digitālā revolūcija”, kas mainīs nozari. Šādu uzskatu pauž IT uzņēmums, kas fokusējas uz būvniecības automatizāciju un efektivizāciju - BIM Solutions

Nesen apstiprinātie grozījumi Ministru Kabineta noteikumos “Ēku būvnoteikumi” paredz, ka no 2025. gada 1. janvāra publisku personu finansētu trešās grupas ēku būvniecībā būs piemērojams BIM jeb būvniecības informācijas modelis. Tas nozīmē, ka prasība izstrādāt BIM modeli kā būvprojekta obligātu sastāvdaļu būs obligāta gadījumos, kad to finansēs publiska persona.

Jāpiezīmē, ka BIM ir digitāls trīsdimensiju būves attēlojums un satur informāciju par būves fizikālajām un tehniskajām īpašībām un funkcijām, kas atvieglo komunikāciju starp pasūtītāju un projektā iesaistītajām pusēm. BIM būtiski palielina būvprojekta kvalitāti un samazina riskus turpmākās būvniecības procesā, jo spēj identificēt visas “sadursmes” un neatbilstības starp projekta sadaļām. 

BIM Solutions pārstāve Inga Vītola atzīst, ka būvniecības nozares digitalizācijas brieduma pakāpe ir viena no viszemākajām. To ir identificējis gan valsts, gan privātais sektors. Taču šobrīd, viņasprāt, būvniecībā sākas “digitālā revolūcija”, kas mainīs nozari, padarot to caurspīdīgāku, efektīvāku, ilgtspējīgāku un pievilcīgāku jaunajiem speciālistiem.

Līdz šim BIM pielietošana Latvijā bija brīvprātīga, taču pakāpeniski būvniecības informācijas modelis kļūst par daļu no būvprojekta sastāva trešās grupas jaunu ēku būvniecībā – arhitektūrai, būvkonstrukcijām un iekšējām inženiersistēmām.

Paredzēts, ka nākotnē pilnīgi visiem projektiem (gan publiskiem, gan privātiem) tiks noteikts par obligātu piegādāt BIM.

BIM ieviešana arī palīdzētu celt konkurētspēju starptautiskā līmenī, jo BIM zināmā mērā kalpo kā universāla valoda, ko pielietojot, projektētājs var komunicēt savu projektu jebkurā pasaules valstī. Līdzīgi arī Latvijas būvuzņēmēji var realizēt projektus ārvalstīs, pamatojoties uz BIM modeli.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!