Eiropas Parlaments pieņem mākslīgā intelekta likumu

Eiropas Parlaments pieņem mākslīgā intelekta likumu

Ņemot vērā tehnoloģijas straujo attīstību, pirms teju trim gadiem Eiropas Savienība (ES) ierosināja pasaulē pirmo mākslīgā intelekta (MI) likumu. Šajā laikā aktīvi notikusi šo visaptverošo tiesību aktu izvērtēšana, un vakar, 13. martā, ar absolūtu balsu vairākumu Eiropas Parlaments (EP) apstiprinājis mākslīgā intelekta likumu. 

Likumprojekts apstiprināts, 523 EP deputātiem balsojot par, 46 pret, 49 atturoties.

Tiesa gan, tas vēl nenozīmē, ka šie tiesību akti tagad ir oficiāli stājušies spēkā. Tos vēl jāizskata juristiem un citiem ekspertiem, kā arī jāiegūst Eiropadomes apstiprinājums. Taču paredzams, ka mākslīgā intelekta likums stāsies spēkā vēl tagadējā EP deputātu sasaukuma laikā. Nākamās Eiroparlamenta vēlēšanas gaidāmas šī gada jūnija sākumā. 

Kas attiecas uz pašu MI likumu, tā mērķis ir aizsargāt ES pilsoņu pamattiesības, demokrātiju, tiesiskumu un vides ilgtspējību no augsta riska mākslīgā intelekta, vienlaikus veicinot inovācijas un padarot Eiropas Savienību par līderi pasaulē šajā jomā. 

Likumprojekts ietver pienākumus un noteikumus, kas uzņēmumiem ir jāievēro, piedāvājot MI risinājumus ES teritorijā. Lielākā daļa noteikumu stāsies spēkā 24 mēnešus pēc MI likuma pieņemšanas, taču atsevišķiem risinājumiem tie būs aktuāli jau pēc pusgada. Tas attiecas uz tādiem MI risinājumiem, kas īpaši apdraud ES pilsoņu tiesības, piemēram, reāllaika un biometriskās novērošanas sistēmas, kā arī nemarķētas sejas atpazīšanas sistēmas. Šie risinājumi attiecīgi būtu jāaizliedz. Tāpat ES teritorijā nedrīkstēs izmantot tehnoloģijas, kas klasificē cilvēkus pēc viņu sociāli ekonomiskā stāvokļa vai personiskajām īpašībām.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!