Ģeoportāls – vienots pieejas punkts ģeotelpiskajai informācijai un pakalpojumiem

Ģeoportāls – vienots pieejas punkts ģeotelpiskajai informācijai un pakalpojumiem

Teritorijas plānošana, jaunas mājas celtniecība, ceļu būve – neviena no šīm darbībām nevar tikt veikta, neizmantojot ģeotelpiskos datus, vai tā būtu gruntsūdeņu karte vai infrastruktūras objektu pazemes tīklojums. Lai nepieciešamo informāciju ikviens varētu ērti un ātri atrast vienuviet, jau kopš 2015. gada darbojas portāls Ģeolatvija.lv. Tā uzdevums ir nodrošināt vienotu pieejas punktu valsts un pašvaldību ģeotelpiskajai informācijai, kā arī tās kopīgu izmantošanu gan valsts pārvaldē, gan privātajā sektorā.

Ģeoportāla uzdevums ir kalpot par vienoto pieejas punktu valsts un pašvaldību ģeotelpiskajai informācijai, tās kopīgai izmantošanai starp iestādēm un ģeotelpiskās informācijas atkal izmantošanai, iespējama arī privātā sektora uzņēmumos uzkrātās ģeotelpiskās informācijas publicēšana. Tā izveidošanas mērķis ir uzlabot ģeotelpisko datu apmaiņu starp to turētājiem, nodrošināt publiski pieejamus ģeotelpiskos datus elektroniskā formā un elektroniski pieejamus ģeotelpiskās informācijas pamatpakalpojumus plašākai auditorijai. Ģeolatvija.lv jau pašlaik pieejams arī iegultās kartes pakalpojums, proti – ja kādā tīmekļa vietnē nepieciešams ievietot karti ar precīzu objekta atrašanās vietu, var bez maksas izmantot Ģeolatvija.lv resursus.

Stāstot par Ģeolatvija.lv attīstības plāniem, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Elektroniskās pārvaldes departamenta direktors Uģis Bisenieks uzsver, ka -

Ģeoportāla mērķis ir kļūt par lielāko un modernāko ģeotelpisko datu tiešsaistes “veikalu”, kas apvienotu gan datu īpašniekus (publicētājus), gan datu izmantotājus. 

Datu īpašnieks (iestāde, komersants) var noteikt ierobežojumus datu izmantošanai un pieejamībai pēc laika, teritorijas, apjoma, lietotāju loka un citiem parametriem, tā kontrolējot publicēto datu izmantošanu. Pie katra ģeoprodukta ir norādīts, vai tas ir maksas pakalpojums un cik maksā tā iegāde. Maksas pakalpojumus lietotājs var iegādāties, autentificējoties Ģeoportālā ar internetbanku vai eID karti un izmantojot pieejamos elektronisko apmaksas līdzekļus. Tādējādi – vēl pirms datu lejupielādes potenciālais lietotājs tiek informēts par iespējamajām izmaksām un viņam ir iespēja izvēlēties – lietot bezmaksas pieejamos ģeoproduktus vai tomēr samaksāt noteikto summu par konkrētiem datiem. Datu publicētāji arī var noteikt, vai viņu sagatavotie ģeotelpiskie dati būs pieejami par maksu vai bez maksas. Tāpat ir iespējama atvērto datu publicēšana.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!